Wielkanocne szaleństwo na targowisku miejskim

Ostatnie dni przed świętami to wielkie ożywienie w handlu.

Na targowisku miejskim w Ostrowcu zaroiło się od świątecznych ozdób, straganów z kurzymi jajami, pojawiły się także kolejki przed sklepami z mięsem. Mieszkanki miasta mówią, jakie produkty kupują na święta i jakie przysmaki zagoszczą na stołach w tym okresie.

– Na stole Wielkanocnym musi być kiełbasa, wędliny, jajka, podajemy barszcz czy nawet ciasta z bakaliami – wymieniały panie stojące w kolejce.

Oczywiście nie brakuje też mazurków i innych słodkich pyszności. Na ostrowieckiej targowicy można też zaopatrzyć się w piękne stroiki wielkanocne. Tajemnice ich przystrajania zdradza pan Dawid.

– Od 10-15 lat moja mama wykonuje te stroiki. Przede wszystkim łączymy kolory od żółtego do pomarańczowego, kwiaty do dekoracji muszą być świeże – mówił pan Dawid.

Oczywiście już w tę sobotę mieszkańcy wyruszą do kościołów ze swoimi koszyczkami. Jak mówią, przystrojone są różnie, ale pokarmy w nich tradycyjnie te same

– Do koszyczka trafia przede wszystkim obrus, cukrowy baranek, kiełbasa, chleb, sól no i oczywiście jajko – wymieniała jedna z pań.

/Błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia