Gmina wydaje oświadczenie, ale wciąż nie wiadomo, gdzie będą się uczyć dzieci z Bałtowa

www.facebook.com/baltowgmina

Przeprowadzka uczniów ze starych budynków Publicznej Szkoły Podstawowej w Bałtowie i Wólce Bałtowskiej do wyremontowanego obiektu po dawnym Zespole Szkół Rolniczych jest zagrożona. Wójt Hubert Żądło nie wdrożył wymaganej w takiej sytuacji procedury, wymaganej przez ustawę Prawo Oświatowe. Pytany przez Radio Ostrowiec, gdzie uczniowie będą się uczyć od września odpowiada wymijająco, że „w Szkole Podstawowej w Bałtowie”. Ale jeszcze w poniedziałek utrzymywał, że ma opinię radcy prawnej urzędu, która pozwala mu na przeniesienie szkoły od września bez zastosowania zapisów ustawy Prawo Oświatowe.
Przekonywał o tym także na sesji Rady Gminy, po tym jak radny Cezary Stępniewski zapytał, czy przenosiny będą możliwe skoro nie ma uchwały rady o zamiarze przeniesienia szkoły.
Przypomnijmy, że taką uchwałę rada powinna była podjąć do końca lutego, a o zamiarze przenosin wójt gminy powinien powiadomić kuratorium oświaty i rodziców.
Wczoraj na gminnym Facebooku zostało opublikowane oświadczenie sekretarza gminy Bałtów Agnieszki Kopały. Wynika z niego, że nie przygotowali uchwały o zamiarze przeniesienia szkoły oraz nie informowali o tym kuratorium i rodziców, ponieważ remont nowego budynku wciąż nie jest zakończony. 'Podjęcie uchwał wskazujących dwie lokalizacje szkoły (stary i nowy budynek) powodowałoby konieczność utrzymywania obydwu budynków przez cały rok szkolny’ – uzasadnia sekretarz Kopała.
To niezrozumiałe tłumaczenie, bo uchwała, która musiała być podjęta do końca lutego ma charakter intencyjny i zupełnie nie ma związku z ostateczną decyzją, gdzie będzie się od września mieścić szkoła.
Mimo to wójt Żądło dalej twierdzi, że z podjęciem jakichkolwiek działań, dotyczących wyjaśnienia sytuacji związanej z możliwością przeniesienia szkoły będzie czekał do zakończenia remontu. – 9 kwietnia rozpocznie się odbiór końcowy. Działania formalno-prawne podejmiemy dopiero po uzyskaniu wszelkich pozwoleń na użytkowanie – mówi Radiu Ostrowiec.
Tymczasem Świętokrzyski Kurator Oświaty w rozmowie z Radiem Ostrowiec jednoznacznie stwierdził, że przeniesienie dzieci do nowego budynku szkoły od września jest niemożliwe, bo minął termin zgłoszenia takiego zamiaru.
Wczoraj pismo z prośbą o wskazanie możliwych rozwiązań problemu skierował do kuratora Leszek Smoliński, przewodniczący Rady Gminy Bałtów.
Dziś kurator Mądzik powiedział nam, że jeszcze do niego nie wpłynęło. Nie ma też żadnej informacji od wójta Bałtowa w tej sprawie.

/mag/

Ważne wydarzenia