Podwyżki cen za wywóz odpadów nieuniknione?

Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku wzrosną opłaty za wywóz śmieci w gminach powiatu ostrowieckiego.

Od 1 stycznia będzie obowiązywał nowy system segregowania odpadów. Oznacza to, że mieszkańcy zamiast dwóch otrzymają cztery pojemniki, do których będą musieli wrzucać segregowane odpady. Generuje to większe koszty transportu i gospodarowania odpadami, w związku z czym oferty składane do gmin przez firmy zajmujące się wywozem odpadów są o wiele wyższe niż miało to miejsce w latach ubiegłych.
– Gmina Bodzechów umowę ma podpisaną do połowy przyszłego roku, więc przez kilka najbliższych miesięcy te opłaty nie wzrosną – zapewnia Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa – Gminy które związane były umową po ostatnim przetargu, ogłaszają przetarg na nowych zasadach dopiero po zakończeniu tej umowy, która dotychczas obowiązywała – dodaje.
Jednak podkreśla, że informacje spływające z innych gmin wskazują na to, że od połowy przyszłego roku podwyżka cen za wywóz śmieci w gminie Bodzechów jest nieunikniona.
– Nowe zasady segregacji odpadów powodują wzrost kosztów w firmach zajmujących się wywozem, co bezpośrednio przełoży się na mieszkańców, przynajmniej póki co wszystko na to wskazuje – mówi wójt Murzyn.
Co więc z gminami, którym umowa na wywóz śmieci kończy się w tym roku? Lech Łodej, burmistrz Kunowa mówi, że gminy czeka 'mała tragedia’, a podwyżka opat śmieciowych o 50 procent jest bardzo prawdopodobna
– Nowe przepisy niestety nie uwzględniły sytuacji finansowej gmin, ma być coraz lepiej, ale niestety nie idą za tym żadne dofinansowania i finalnie koszty przerzucane są na gminę a docelowo na mieszkańców – podkreśla Lech Łodej.
Jak dodaje burmistrz Łodej, w zeszły piątek po otwarciu kopert gmina w trybie pilnym musiała unieważnić przetarg na wywóz śmieci, bo ceny oferowane przez operatorów były wyższe o około 50 proc. niż te, które planowali. – W poniedziałek ogłosiliśmy drugi przetarg, wciąż liczymy, że wpłyną oferty opiewające na niższe kwoty – podkreśla burmistrz Łodej. W podobnej sytuacji są gminy Waśniów i Ćmielów, gdzie umowy również kończą się w tym roku. Waśniów w ciągu kilku najbliższych dni ogłosić ma przetarg, natomiast Ćmielów unieważnił już dwa przetargi, a kolejny ma zostać ogłoszony po zaprzysiężeniu nowego burmistrza.
W najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o gminy jest Bałtów. Obecna umowa na wywóz śmieci obowiązuje do końca przyszłego roku. Jednak wójt Andrzej Jabłoński tłumaczy, że pierwsze symptomy podwyżki opłat zaobserwowali już w tym roku. – W stosunku do lat ubiegłych, gdy przeprowadzaliśmy przetarg zaobserwowaliśmy podwyżkę cen wynoszącą około 30%, co niestety przełożyło się na podwyżkę opłat dla mieszkańców – mówi wójt Jabłoński.
Umowa na wywóz śmieci w gminie Ostrowiec Świętokrzyski również obowiązuje do końca przyszłego roku, więc póki co mieszkańcom podwyżki cen nie grożą.

/bart/

Ważne wydarzenia