Ostrowiec ma problem z segregacją śmieci. Czy mogliby pomóc presegregatorzy?

Zgodnie z unijnymi przepisami i pod rygorem wysokich kar już od przyszłego roku musimy w Polsce odzyskiwać 40 proc. wyrzucanych śmieci, a w roku 2050 o kolejne 10 proc. więcej.

Obecnie obowiązuje nas 30 proc. poziom recyklingu. W Ostrowcu tę normę ledwo spełniamy, bo zwłaszcza na osiedlach mieszkańcy śmieci nie segregują należycie, a niektórzy wcale – mimo podpisanych deklaracji.
– W tym momencie Ci mieszkańcy powinni być obłożeni karą 14 zł lub korzystać z usług specjalnie do segregacji śmieci zatrudnionego człowieka – mówi Hubert Januszewski, dyrektor firmy Remondis, która w Ostrowcu odpowiada za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
Tę sytuację mogliby zmienić tzw. presegregatorzy, którzy na osiedlach w altankach zajmowaliby się segregowaniem odpadów do właściwych kontenerów. Pilotażowo przetestowano ten sposób na terenie Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Teraz presegregatorzy pracują przy blokach administrowanych przez Zakład Usług Miejskich. – To zdaje egzamin – przekonuje Aneta Krasińska z Remondisu – Mimimum jeden dodatkowy pojemnik z odrzutów w ten sposób odzyskujemy – podkreśla.
Dodaje też, że tacy 'zarządcy altan śmietnikowych’ nie tylko sortują odpady, ale także porządkują plac przy altanach i edukują mieszkańców – promując postawy proekologiczne.
Remondis do wdrożenia rozwiązania chce przekonać gminę, spółdzielnie i mieszkańców. – Koszty zatrudnienia presegregatorów wliczone byłyby w czynsz, a takich osób zatrudnionych by było maksymalnie kilkanaście – wyjaśnia dyrektor Januszewski i dodaje, że z ich wyliczeń wynika, że dla każdego gospodarstwa to mniej niż złotówka miesięcznie, a ponadto pewność, że nie zostaną obciążeni stawkami za niesegregowanie odpadów.
W Ostrowcu opłata za wywóz śmieci segregowanych wynosi 7 złotych, a niesegregowanych to już 14 złotych.
Warto dodać, że w ministerstwie środowiska trwają prace nad ustawą, zgodnie z którą mieszkańcy nie segregujący odpadów byliby obciążeni czterokrotnością podstawowej stawki za odbiór odpadów.
/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia