Prokuratura stawia zarzuty prezydentowi Ostrowca

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego z zarzutami. Jak informuje Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, Prokuratura Rejonowa w Skarżysku Kamiennej postawiła prezydentowi Ostrowca zarzut przekroczenia uprawnień. Związany jest z procesem prowadzonej w 2016 roku procedury przetargowej, dotyczącej odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu miasta. – W postępowaniu zebrano materiał dowodowy w postaci przede wszystkim dokumentacji związanej z procedurami przetargowymi, są również zeznania świadków, a także opinia biegłego. Te wszystkie dowody wskazują na to, że doszło do popełnienia przestępstwa – mówi prokurator Prokopowicz.
Dodaje, że jednym z zarzutów jest złożenie fałszywego oświadczenia, w którym prezydent oświadczył, iż nie łączą go z oferentami 'tego rodzaju powiązania, które nakazywałyby mu wyłączenie się od rozpoznawania tych postępowań’. – Następnie unieważnienie tych procedur przetargowych i wybór oferenta z wolnej ręki w wyniku czego wybrano ofertę o ponad 1 milion 800 tysięcy droższą od niezasadnie odrzuconej oferty innego podmiotu – wyjaśnia prokurator Prokopowicz.
Prezydent Ostrowca zarzuty usłyszał 20 lipca. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jak mówi prokurator Prokopowicz, prezydent nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. – Podejrzany złożył wyjaśnienia, które nie są zgodne z ustaleniami w toku śledztwa na podstawie innych dowodów – podkreślił. ’
Prezydent obecnie, do piątku przebywa na urlopie poza granicami kraju. Wiceprezydent Marzena Dębniak w rozmowie z Radiem Ostrowiec zapowiedziała jeszcze dziś wydanie oświadczenia w tej sprawie.

/pcg/

Ważne wydarzenia