Rozpoczęła się budowa nowej oczyszczalni ścieków w Kunowie

Wczoraj w Kunowie uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę oczyszczalni ścieków i kapsułę czasu, w której znalazły się zdjęcia starej oczyszczalni, dziś podpisany akt erekcyjny oraz monety.

– To historyczna chwila dla Kunowa, bo nigdy dotąd nie było u nas tak dużej inwestycji – mówił burmistrz Lech Łodej.
Przypomnijmy, że mieszkańcy Kunowa od wielu lat czekali na nową oczyszczalnię. Obecna nie spełnia standardów, jest nieszczelna i mieszkańcy skarżyli się na odór roznoszący się po okolicy. Wielu uczestniczyło we wczorajszej uroczystości. -Ten smród jest nie wytrzymania szczególnie w ciepłe dni, musimy jeszcze chwilę poczekać, ale cieszę się, że ktoś w końcu podjął kroki by ten problem rozwiązać – mówił Pan Adam.
Jak mówi Stanisław Malinowski prezes firmy Schwander Polska, która będzie wykonawcą inwestycji, oczyszczalnia będzie korzystała z najnowszych technologii, będzie też w pełni zautomatyzowana, a oczyszczona woda będzie spełniać wszelkie normy europejskie i światowe.
Warto dodać, że nowa oczyszczalnia wyposażona będzie w panele fotowoltaiczne, dzięki czemu obniżone będą koszty jej eksploatacji. Budowa oczyszczalni rusza już dziś i potrwa do połowy przyszłego roku. Inwestycja będzie kosztować prawie 16 milionów złotych, z czego 7 milionów gmina pozyskała ze środków Unii Europejskiej.
/bart/

Prezentujemy wizualizację oczyszczalni, wykonaną przez firmę Schwander Polska.

Ważne wydarzenia