PO: Chcemy budować koalicje z najlepszymi ludźmi

Posłowie Platformy Obywatelskiej objeżdżają wszystkie powiaty. Wczoraj w hotelu Red podczas otwartego spotkania z mieszkańcami rozmawiali o swoich planach, dotyczących wyborów samorządowych. Jak podkreślał Sławomir Neumann, szef klubu Platformy te spotkania są ważne, bo nie odbywają się jeszcze w klimacie kampanii wyborczej, gdzie merytoryczna dyskusja jest utrudniona.
Sławomir Neumann zapowiedział, że w Ostrowcu PO pójdzie do wyborów z Nowoczesną jako Koalicja Obywatelska, ale zabiegać będą także o poparcie innych środowisk. – Na poziomie niższym niż województwa będziemy chcieli doprosić wiele środowisk do tej koalicji, także ludzi niezwiązanych z partiami, którzy chcą bronić niezależnych samorządów przed władzą centralną. To otwarta idea i chcemy budować jak najszerszy blok z jak najlepszych ludzi – mówił.
Gościem wczorajszego spotkania miał być Stanisław Gawłowski, sekretarz generalny PO, który kilka dni temu decyzją sądu został aresztowany pod zarzutem korupcji w czasach, gdy był ministrem środowiska. Sławomir Neuman stwierdził, że areszt ma charakter polityczny. – To efekt działania prokuratury i służb podległych politykom układu rządzącego i olbrzymiej presji na sąd – stwierdził. Dodał, że miał możliwość rozmawiania z 'członkami dawnego zarządu zakładu Police’, gdzie prokuratura chciała ich aresztowania i sąd w dwóch instancjach aresztu nie zastosował. – Ci sędziowie są teraz oskarżani przez prokuraturę i zmuszani do tłumaczeń, bo nie spełnili oczekiwań układu rządzącego. Czekamy na rozstrzygnięcia dalsze sądu. Nie pękamy i nie poddajemy się, nie damy się zastraszyć – podkreślał szef Klubu PO.
Naumann pytany, czy zapowiedź wizyt polityków partii we wszystkich powiatach to odpowiedź na inicjatywę Prawa i Sprawiedliwości, które przed wyborami samorządowymi zapowiedziało wielki objazd Polski odpowiedział, że to PiS idzie ich śladem. – Od ponad roku jeździmy po Polsce. Byliśmy już w 300 powiatach, w 500 miejscach zorganizowaliśmy spotkania Klubu Obywatelskiego – wyliczał.
Skomentował także sytuację w Ostrowcu, gdzie w powiecie Platforma Obywatelska jest w koalicji z PiS-em, co spowodowało konflikt w lokalnych strukturach partii. – Znana mi jest specyficzna sytuacja w Ostrowcu, ale wybory są już za pół roku. Poczekajmy, szykujemy nowy program, nową ofertę. Czasami te koalicje w samorządach mogą wydawać się egzotyczne, ale przypomnę, że były zawierane cztery lata temu, w innej nieco sytuacji politycznej. Rok 2015 okazał się kluczowy, stał się taką cezurą, po której trudno wyobrażać sobie współpracę z PiS-em. Walczmy o nowe otwarcie – podkreślił.
Politycy Platformy zapowiedzieli stworzenie programu na wybory samorządowe dla województwa świętokrzyskiego, a później dla każdego powiatu. – Chcemy wzmacniać samorząd, który jest najbliżej ludzi, chcemy dać mu więcej kompetencji. – Centralne sterowanie już było i nie zdało egzaminu – podkreślił Neuman.
We wczorajszym spotkaniu wzięło udział około 50 osób. Oprócz lokalnych działaczy wzięli w nim udział także posłowie Janusz Cichoń, Włodzimierz Nykiel, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego, pochodząca z Ostrowca posłanka Anna Wasilewska oraz była wiceprzewodnicząca partii Izabela Mrzygłocka.
/pcr/

Podziel się

Ważne wydarzenia