W gminie Bałtów zakaz spożywania wody – może być zanieczyszczona bakteriami

Ważna informacja dla mieszkańców gminy Bałtów. Ostatnie badania wody wskazują, że woda w sieci może być zanieczyszczona bakteriami z grupy coli.

Na stronie internetowej urzędu gminy pojawił się komunikat, ostrzegający przed spożywaniem wody, a do Radia Ostrowiec dzwonią słuchacze, którzy próbują się czegoś więcej dowiedzieć. – Zabraniają nam używać wody pitnej i do mycia się. Możemy jej używać tylko do celów sanitarnych i porządkowych. Korzystaliśmy z wody od rana, nie wiemy od kiedy i czy faktycznie woda jest skażona – mówił jeden ze słuchaczy.
Mieszkańcy skarżyli się, że nie mają skąd wziąć teraz wody. – Nikt nie zapewnił nam żadnej wody pitnej, urząd gminy pracuje do 15, Sanepid też, a my nie wiemy co robić.
Inny ze słuchaczy pytał: – Mamy małe dzieci, idą rano do szkoły. Skąd wziąć wodę, żeby zrobić im śniadanie. Dopiero teraz od sąsiadów się dowiedzieliśmy, że nie wolno pić wody z kranu.
Skontaktowaliśmy się z wójtem Andrzejem Jabłońskim, który podkreśla, że zdecydował o powiadomieniu mieszkańców w związku z tym, że podczas badań próbek wody pojawiło się podejrzenie, że może być ona zanieczyszczona. – Na wszelki wypadek woleliśmy zamieścić komunikat na stronie internetowej, bo nie mamy stuprocentowej pewności, że woda w kolejnym badaniu będzie dobrej jakości – mówi wójt Jabłoński.
Dodaje, że w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną dezynfekują ujęcia i sieć wodociągową.
– Dziś pobraliśmy próbki z ośmiu miejsc, wyniki badań będziemy mieć jutro koło południa. Dadzą nam one pewność, jaki jest stan wody – tłumaczy wójt Bałtowa.
Odnosząc się do pytań mieszkańców o zapewnienie wody pitnej odpowiada, że przygotowali wariant dostaw wody dla mieszkańców, jeśli sieć nie będzie czysta. I dodaje, że jak tylko otrzymają wyniki badań natychmiast poinformują o nich na stronie internetowej gminy.
/bart,joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia