Miliony na targowiska gminne

Siedem gmin województwa świętokrzyskiego dostało dofinansowanie na realizację zadania pod nazwą ”Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”. Wśród nich, oprócz m.in. Nowej Słupi, Klimontowa, Łopuszna, Zawichostu i Iwanisk jest Ostrowiec Świętokrzyski. We wtorek na konferencji prasowej gospodarze gmin podpisywali umowy z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem.
Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Marszałek Jarubas podkreślał, że targowiska pełnią ważną rolę dla lokalnych społeczności. – W takich miejscach możemy kupować zdrową żywność, pochodzącą od lokalnych producentów, wytwórców, hodowców. Ważny wpływ na nasze życie ma to jak się odżywiamy. Lokalne produkty często pochodzą z upraw ekologicznych, z czystych terenów. Warto też wspomnieć o lokalnym patriotyzmie jakim jest kupowanie żywności pochodzącej od rodzimych producentów – mówił marszałek Jarubas.
Każdy z siedmiu samorządów otrzymał około miliona złotych dotacji. Ostrowiec za te środki zamierza wybudować wiatę targową ze stoiskami dla handlujących, poprawić infrastrukturę na targowicy, między innymi wybudować parking na 30 samochodów. Inwestycja ma być gotowa w połowie przyszłego roku.
Prezydent Jarosław Górczyński wskazywał jak wiele rodzin utrzymuje się z pracy na targowisku miejskim. – Szacujemy, że swoją działalność prowadzi tam około tysiąca podmiotów, zatrudniających od jednej do kilku osób. To ogromne miejsce pracy. Cieszy nas, że na nasze targowisko przyjeżdżają klienci z wielu okolicznych gmin – mówił.
Z kolei wójt gminy Iwaniska – Marek Staniek podkreślał, że pozyskane fundusze pomogą w rozwoju dużego targowiska w ich gminie. – Z każdym rokiem przybywa i handlujących i kupujących. Pozyskane środki pozwolą nam na rozbudowę targu, który jest bardzo lubianym miejscem zakupów – podkreślał.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia