Starostwo Powiatowe szuka miejsca na piknik

Ostrowiecki Rynek nie nadaje się na imprezy masowe? Urząd miasta nie zgadza się na zorganizowanie tam pikniku „Pożegnanie lata”.

23 i 24 września na ostrowieckim Rynku miał się odbyć dwudniowy piknik „Pożegnanie Lata”, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe i Klub Przyjaciół Pojazdów Dawnych „Singiel”. Niestety, imprezy na Rynku nie będzie, bo – jak mówi nam Mateusz Czeremcha, zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Powiatu – urząd miasta odmówił wydania zgody na organizację imprezy
– Wystąpiliśmy o zgodę na udostępnienie płyty Rynku, bo uznaliśmy, że jest to bardzo atrakcyjna lokalizacja z dogodnym dojazdem dla mieszkańców ale także dla gości z zagranicy, bo i takich będziemy mieli – podkreśla naczelnik Czeremcha. Dodaje, że pismo wysłali 27 lipca.
Odmowa przyszła wczoraj. – Nie do końca rozumiem argumenty miasta, m.in. taki, że na Rynku nie odbywały się imprezy masowe, czyli powyżej tysiąca osób, i drugi, że w pobliżu odbywać się będzie targ – mówi Czeremcha.
W piśmie, które wczoraj trafiło do Starostwa Powiatowego można przeczytać, że odmowa zgody na udostępnienie Rynku spowodowana jest m.in. tym, że „pomimo skierowanego pisma o doprecyzowanie wniosku nie został on uszczegółowiony w zakresie opisu planowanego przedsięwzięcia”.
Anna Targowska, naczelnik Wydziału Mienia Komunalnego ostrowieckiego Urzędu Miasta tłumaczy także, że z ich oceny wniosku wynika, że ma to być impreza mająca charakter masowy. – A przyjęta zasadą jest, że pod tego typu imprezy nie jest udostępniany Rynek ze względu na swoje położenie i panujący tam ruch. Także z tego powodu, że impreza odbywać się miała w godzinach południowych zarówno w sobotę jak i niedzielę, a w tym czasie odbywa się tam także targ, który generuje duży ruch. Dlatego wniosek został negatywnie zaopiniowany – mówi naczelnik Targowska.
Jednak na Rynku odbywały się już imprezy plenerowe z dużą liczbą uczestników, choćby majowy Festiwal Food Trucków.
Naczelnik Targowska przyznaje, że odbywają się tam imprezy. – Ale nie są to imprezy masowe, które wymagają szczególnych warunków i szczególnych zabezpieczeń ze względów bezpieczeństwa ich uczestników – wyjaśnia naczelnik wydziału.
Jednak w tym roku na Rynku organizowana była Sylwestrowa Noc, która była imprezą masową.
Daria Zalewska, prezes Klubu Przyjaciół Pojazdów Dawnych „Singiel”, który w pierwszym dniu imprezy na Rynku miał urządzić Krzemienny Zlot, czyli prezentację zabytkowych pojazdów mówi, że bardzo żałuje, że nie będą mogli zaprezentować się w tym miejscu.
– Szkoda, bo przyjeżdżają ludzie z różnych miast, także goście z zagranicy. To nie tylko promocja dla powiatu ale także dla miasta. Chcieliśmy im pokazać te najważniejsze miejsca i zabytki, których na co dzień nie mają okazji zobaczyć – podkreśla.
Organizatorzy jeszcze nie wiedzą, gdzie przeniosą imprezę. Jak się dowiedzieliśmy, rozważają dwie lokalizacje.
Bartłomiej Dybiec

Ważne wydarzenia