Prokuratura: zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa. Prezydent: milczy

Prokuratura Rejonowa w Sandomierzu wszczęła dochodzenie w związku z samowolą budowlaną przy budowie otwartych basenów na Rawszczyźnie. Prokurator Rejonowy w Sandomierzu Jolanta Religa mówi, że „zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 90 Prawa Budowlanego”.

Wcześniej jak informowało Radio Ostrowiec, prokuratura prowadziła postępowanie sprawdzające po tym, jak doniesienie w tej sprawie złożył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
– Będą przesłuchiwani pracownicy urzędu, którzy w jakiś sposób uczestniczyli w prowadzeniu tej inwestycji. Muszą być poczynione ustalenia kto podjął decyzję o budowie i o odstąpieniu od uzyskania wymaganego pozwolenia na budowę – wyjaśnia prokurator Jolanta Religa. Dodaje, że na tym etapie postępowanie jest prowadzone w sprawie. – Celem dochodzenia jest też ustalenie, kto jest odpowiedzialny za rozpoczęcie robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia na budowę. Ma odpowiedzieć na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za podjęte decyzje, wtedy prokuratura zdecyduje co do dalszego biegu postępowania – wyjaśnia.

Prokurator Religa podkreśla, że uzyskanie pozwolenia na budowę to obowiązek nie wykonawcy, a inwestora
– Inwestorem była gmina Ostrowiec Świętokrzyski, natomiast postępowanie pozwoli na ustalenie – w zakresie obowiązków którego z pracowników – należało zwrócenie się o taką decyzję, takie pozwolenie – tłumaczy szefowa Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu.
Czy jedną z przesłuchiwanych osób będzie prezydent miasta? Na razie takiej decyzji nie ma. Prokurator nie wyklucza jednak, że do takiego przesłuchania dojdzie.

Próbowaliśmy zdobyć komentarz prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego i zapytać go, czy wiedział o tym, że inwestycja jest realizowana bez pozwolenia na budowę. – Asystent Tomasz Gębka, pozdrawiam serdecznie – usłyszała nasza reporterka Magda Jurkowska. Gdy próbowała ponowić pytanie prezydent stwierdził: – Musimy sobie wyjaśnić pewne kwestie oboje, dziękuję bardzo – po czym odłożył słuchawkę.
Przypomnijmy, że inwestycja miała być gotowa 21 lipca, prezydent Górczyński chwalił się nią, m.in. na billboardach zawieszonych na mieście. Od czasu wstrzymania budowy przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego gospodarz miasta oficjalnie nie zabrał głosu w tej sprawie.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia