W godzinę „W”

Budując z mieszkańców miasta żywy znak Polski Walczącej Stowarzyszenie „Ostrowieccy Patrioci” wspólnie z ostrowieckimi Strzelcami uczczą pamięć uczestników Powstania Warszawskiego.

Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Ostrowcu rozpoczną się 1 sierpnia w Rynku, pół godziny przed godziną „W”, czyli godziną wybuchu powstania. Uczestnicy mają ustawić się w znak Polski Walczącej. O 17.00 minutą ciszy złożą hołd powstańcom, po czym odśpiewają hymn Polski.

– W taki sposób już po raz trzeci oddamy cześć powstańcom – mówi Michał Ślusarz, prezes stowarzyszenia „Ostrowieccy patrioci”. – Na udział ostrowczan w wydarzeniu możemy liczyć. Trzy lata temu, gdy rocznica wypadała w sobotę przybyło 200 osób. Rok temu, gdy był to środek tygodnia, przyszło 140 osób. To dużo.

Wydarzenie ubarwić mają efekty pirotechniczne.

Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętni też Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło im. Ponurego w Ostrowcu.

O 18.00 w Kolegiacie pod wezwaniem św. Michała Archanioła rozpocznie się msza święta w intencji poległych i pomordowanych w powstaniu. Poczty sztandarowe do zbiórki mają stanąć o 17. 45 przed Kolegiatą. Z kolei po mszy, o godz. 19 pod pomnikiem Armii Krajowej zostaną złożone wieńce i kwiaty.

 

/red/

Ważne wydarzenia