Na wykład poświęcony 110. rocznicy pobytu 4. pułku piechoty Legionów w Ostrowcu i Denkowie zaprasza Pałac Wielopolskich w Częstocicach.
Wydarzenie, które odbędzie się w czwartek, 17go lipca o godzinie 17:00 poprowadzi historyk Marek Wójcicki. – To pułk, który tradycjami sięgał do 4. pułku piechoty liniowej Królestwa Polskiego. Tego, którego popularnie nazywano 'Tysiącem Walecznych’. W okresie międzywojennym 4. pułk piechoty Legionów stacjonował na Bukówce. Znany był przede wszystkim z obrony Westerplatte – wyjaśnia Marek Wójcicki. Jak dodaje, inspiracją do stworzenia wykładu był zapisek jednego z legionistów – Władysława Orkana, który w swoim dzienniku wspominał nasze okolice. – Dziennik, który on zatytułował 'Drogą Czwartaków’ to zapis wszystkich wydarzeń w których uczestniczył. Zebrał tam rok działalności 4. pułku piechoty Legionów. W pierwszym rozdziale zawarł on takie zdanie: „Kolej dochodziła do Ostrowca, gdzie też naznaczona była pierwsza kwatera pułku” – dodaje historyk.
Co więcej, podczas wykładu zaprezentowany zostanie oryginalny, pochodzący z I połowy XIX wieku żeliwny orzeł, odlew wykonany w Białogonie. Oprócz orła z cyfrą '4′ widoczną na tarczy amazonek, będzie można również obejrzeć wybrane woluminy dotyczące dziejów Legionów Polskich.
Wstęp na wykład jest bezpłatny, nie obowiązują także żadne zapisy.
/osa/















