Konkurs pianistyczny „Polska z Chaczaturianem” po raz czwarty zorganizowała w piątek Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zgłosiło się 14 młodych pianistów z czterech szkół, uczących się w cyklach 4 i 6- letnich.
Największą grupę stanowili uczniowie ostrowieckiej szkoły. – Jeżeli chodzi o kompozytorów ormiańskich to nie należą oni do najłatwiejszych pod kątem wykonawczym, więc uczniowie muszą zagrać utwór polskiego kompozytora oraz ormiańskiego, niekoniecznie Chaczaturiana – mówi dyrektorka PSM Ewa Jurkowska – Siwiec.
Tradycja kultywowania kultury ormiańskiej w szkole muzycznej w Ostrowcu trwa od wielu lat, przede wszystkim za sprawą nauczycielki klasy fortepianu Kariny Owsepian, która zaraziła pasją innych. W 2012 roku chór Świętokrzyskie Bemolki miał okazję śpiewać w ambasadzie Armenii w języku ormiańskim. Kolejne pokolenie Bemolek powtórzyło to w piątek, w obecności attache ambasadora Armenii w Polsce. – My Ormianie oraz Polacy mamy wiele wspólnego w sferze kultury i to wiele dla nas znaczy. Chcielibyśmy, aby to trwało jak najdłużej. Jestem bardzo wdzięczny, że dostaliśmy zaproszenie i mogę osobiście to usłyszeć – komentował Vachik Martirosyan.
W jury konkursu zasiedli profesor Mirosław Herbowski z Akademii Muzycznej w Krakowie, dr Luiza Barańska-Grabara oraz Jakub Kitowski, absolwent ostrowieckiej szkoły, który wykonał też krótki recital. – Teraz z nostalgią i bardzo miło wspominam moje pierwsze, publiczne występy. Myślę, że kiedy miałem 7-8 lat nie było tak miło, wiązało się to z dużym stresem. Było to też przeżycie dla całej rodziny, pamiętam o tym. Wiem, że dla tych dzieci jest to duże przeżycie – komentował Jakub Kitowski.
Nagrodę ambasadora Armenii oraz Grand Prix konkursu otrzymał Dawid Sala z PSM w Ostrowcu. Jest on jednak przede wszystkim uczniem klasy akordeonu. – Zawsze lubiłem grać też na klawiszach, uczyłem się na keyboardzie, a od roku mam pianino elektroniczne. Zawsze byłem dobry, pani Karina to zauważyła i mnie wystawiła – wyjaśniał Dawid Sala, od roku również uczeń klasy fortepianu.
Nagrody głównego sponsora konkursu Arama Szaginiana otrzymali Apolonia Frąk z Kielc i Krzysztof Włudarczyk z Ostrowca – zajął on również pierwsze miejsce w starszej kategorii wiekowej. W młodszej pierwszej lokaty nie przyznano. Dwie drugie otrzymały Apolonia Frąk i Antonina Bajerczak z PSM w Ostrowcu.
/sla/