O przestępczości nieletnich rozmawiali na seminarium w Akademii Nauk Stosowanych

Fot. Anna Śledzińska

Przestępczość osób nieletnich jest tematem seminarium, które odbyło się w czwartek, 10 kwietnia w Akademii Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zaproszono na nie pedagogów, osoby pracujące z młodzieżą, a także przedstawicieli policji i prokuratury.

Kwestie łamania prawa przez osoby nieletnie w kontekście tego, co dzieje się w powiecie ostrowieckim, omawia prokurator rejonowy Agnieszka Zarzycka. – Nie mamy wielu takich sytuacji, w prokuraturze tego typu sprawy należą do rzadkości. Jeżeli już dochodzi do popełnienia przestępstwa przez osobę nieletnią to rola prokuratora sprowadza się do zgromadzenia materiału dowodowego. Po ustaleniu, że sprawcą jest osoba nieletnia, czyli do 17 roku życia, materiały przekazujemy do sądu rodzinnego i nieletnich.

Szefowa ostrowieckiej prokuratury rejonowej dodaje, że w powiecie w ostatnich latach takich spraw było zaledwie kilkanaście. Tematem jej prelekcji były przestępstwa najcięższe. – Moją rolą jest przedstawienie sytuacji całkowicie wyjątkowej, kiedy nieletni będzie ponosił odpowiedzialność na zasadach kodeksu karnego, czyli będzie traktowany jak osoba dorosła. To są wyjątkowe sytuacje, dotyczą przestępstw najcięższych. Na szczęście są to wyjątki.

Współpracująca od niedawna z ANSG doktor Katarzyna Gucwa – Porębska z Uniwersytetu im. KEN w Krakowie, swoje wystąpienie poświęciła uwarunkowaniom społeczno – pedagogicznym, łączonym z popełnianiem przestępstw przez osoby nieletnie. – Będę chciała wskazać formy wsparcie, jakie możemy zaoferować i wesprzeć osoby nieletnie, szczególnie w oparciu o metody probacji, inkluzji społecznej, włączenia i sprawiedliwości naprawczej – mówiła prelegentka.

W tym gronie znaleźli się także sędzia Paweł Musiał i Ksenia Stawiarska, kurator Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Drugą część seminarium stanowi otwarcie Akademickiej Pracowni Instrumentalnych Technik Detekcji Nieszczerości, czyli pracowni wyposażonej w wariograf. Opiekujący się pracownią Mieszko Oziębłowski z ANSG powie o wykorzystaniu badań poligraficznych przy niedostatecznej ilości dowodów rzeczowych. Podczas spotkania odbędzie się też pokazowe badanie wariografem. Pracownia, z której głównie będą korzystać studenci, jest w pełni wyposażona, wyciszona i odizolowana, jedynie z tak zwanym lustrem fenickim, przez które można obserwować badanie.

/sla/

Ważne wydarzenia