Zbliżający się weekend w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach poświęcony będzie Zofii Rydet – artystce i fotografce, której wystawa 'Zapis Socjologiczny’ gości właśnie w pałacowych murach.
W najbliższy piątek, 4 kwietnia o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z przedstawicielkami Fundacji imienia Zofii Rydet: Marią Sokół-Augustyńską oraz Zofią Augustyńską-Martyniak. – Są to panie, które są rodziną artystki. Opowiedzą o niej samej, o jej twórczości i o tym, jak działa fundacja i w jaki sposób wspiera dziedzictwo artystyczne Zofii Rydet. Przybliżą nam też to, jak wygląda proces digitalizacji tego ogromnego zbioru fotografii – mówi Anna Boroń z pałacowego oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu 'Nieskończoność dalekich dróg’, który opowiada o życiu i twórczości artystki.
W trakcie wydarzenia rozstrzygnięty zostanie także konkurs fotograficzny 'Balsamowanie czasu’, który muzeum ogłosiło w połowie lutego. – Był to konkurs dedykowany młodzieży z całego powiatu ostrowieckiego. Tego dnia będziemy mogli wręczyć nagrody zwycięzcom. Bardzo się cieszymy, że wpłynęło tak dużo prac. Będzie je można wszystkie obejrzeć na wystawie pokonkursowej, którą tego samego dnia otworzymy – dodaje Anna Boroń. Zarówno wystawę 'Zapis Socjologiczny’ Zofii Rydet, jak i inspirowany nią zbiór konkursowych prac będzie można oglądać w muzeum do 4 maja.
Zbliżająca się 'sobota w muzeum’, wypadająca 5 kwietnia także będzie poświęcona artystce. – 'Zdjęcie, cięcie, Rydet’ to będą warsztaty z fotomontażu. Podczas nich będziemy mogli zwiedzić wystawę. Porozmawiamy też o samej Rydet, obejrzymy dedykowany jej film. Podczas samych warsztatów spróbujemy swoich sił w fotomontażu, czyli technice, którą Zofia Rydet bardzo lubiła. Każdy wyjdzie z tych warsztatów z własnym kolażem fotograficznym – mówi Anna Boroń. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 11:00. Warto zabrać ze sobą własne zdjęcia, które będzie można wykorzystać podczas części praktycznej spotkania. Bilety w cenie 18 złotych można zakupić do 4 kwietnia. Szczegółowe informacje o zapisach dostępne są na stronie internetowej muzeum.
/osa/