„Nie dajcie się oszukać na Brada Pitta” – apeluje do swoich odbiorców Marzena Okła – Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej.
Nawiązuje między innymi do głośnej sytuacji z Francji, gdzie emerytka myśląc, że koresponduje ze znanym aktorem przez półtora roku, zwiedziona wizją związku rozwiodła się z mężem, a oszustom przekazała ponad 800 tysięcy euro. Marzena Okła – Drewnowicz na swoich profilach społecznościowych zamieszcza krótkie scenki pokazujące, jak łatwo jest paść ofiarą cyberoszustów. Występuje w nich osobiście jako osoba, do której oszuści dzwonią.
– Ja przez chwilę myślałam, że napisał do mnie Leonardo DiCaprio, ale to oczywiście był fake i nic więcej, trzeba być bardzo ostrożnym. Myślę, że wiele z nas otrzymuje takie wiadomości. Czasami nie reagujemy i dobrze, ale czasami jednak reagujemy. To jest złe i niebezpieczne zachowanie, dlatego warto mówić o tym, co dzieje się w sieci. Cała cyfryzacja i przekazy w cyberprzestrzeni są bardzo dobre generalnie, ale między nimi czyhają też niebezpieczeństwa – mówi Marzena Okła – Drewnowicz.
Problem jest uniwersalny, dotyczy większości społeczeństwa, ale posłanka, z racji swojego stanowiska w rządzie zwraca się przede wszystkim do seniorów oraz członków ich rodzin, którzy mogą swoim bliskim przekazać cenne wskazówki. Przekonuje szczególnie młodszych odbiorców, by rozmawiali ze swoimi rodzicami i dziadkami, uczulając ich, że metody oszustów są bardzo różne i czasem nieoczywiste.
– Mnie na sercu leżą przede wszystkim osoby starsze i solidarność międzypokoleniowa. Szukanie nowych, czasem innowacyjnych sposobów w dzisiejszych czasach jest czasami niezbędne – mówi posłanka KO.
W scenkach występują także policjantki, które wyjaśniają, jak najczęściej działają cyberoszuści. Na przykład to, że dzwonią poszywając się pod członka rodziny, który potrzebuje szybkiego transferu pieniędzy na kaucję albo usunięcie awarii. Dają też rady na przykład, by ustalić rodzinne hasło, które pomoże w obronie przed oszustwem na wnuczka czy syna.
– Zaczęliśmy od pakietu bezpieczeństwa, a więc naturalne jest, że współpracuję ze służbami mundurowymi, teraz akurat policją. Potem będziemy tworzyć przekazy dotyczące innych ważnych dziedzin życia seniorów i wtedy będą przedstawiciele innych instytucji – zapowiada Marzena Okła – Drewnowicz.
/sla/