Iwona Grabowska, specjalistka chorób wewnętrznych, lekarka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, spotkała się w środę, 19 lutego z wojewodą świętokrzyskim. Józef Bryk oficjalnie podziękował jej za wzorową reakcję i wielkie wyczucie, jakim wykazała się podczas dyżuru w nocy z 13 na 14 lutego.
To wtedy pod jej opiekę trafiły mieszkanki Ostrowca – matka i córka, jak się okazało podtrute tlenkiem węgla. – Starsza z pacjentek trafiła do mnie z objawami zaburzeń rytmu serca, kołataniem serca, złym samopoczuciem, wysokim ciśnieniem. W pierwszym badaniu, jakie miała wykonane, czyli gazometrii stwierdziłam wysokie stężenie tlenku węgla, które zagrażało jej zdrowiu – mówiła Iwona Grabowska, która we wtorek była gościem Radia Ostrowiec razem z Bożeną Kubicką, zastępcą dyrektora do spraw lecznictwa w szpitalu.
To lekarka zawiadomiła służby. – To był odruch, myślę, że normalna, ludzka reakcja. Wiedziałam, że pacjentka nie była sama w domu, dlatego podjęłam taką decyzję – wyjaśnia.
Jej telefon na numer 112 postawił na nogi straż pożarną, która przyjechała do mieszkania, potwierdzając, że ulatnia się w nim śmiertelnie groźny czad. W międzyczasie mąż i ojciec pacjentek dostał informację od lekarza Marcina Bogackiego z oddziału pediatrii, że w organizmie jego córki również wykryto tlenek węgla. – Naprawdę wielki szacunek i ukłon dla pracowników szpitala, którzy zadziałali dwutorowo. Każdy, kto miał informację, że coś jest na rzeczy zareagował, nie pozostał obojętny, za co dziękujemy. Na szczęście w domu nic więcej się nie stało, już nikt nie stracił świadomości. Ale mogło stać się bardzo wiele, a straż miała tę informację od szpitala i była świadoma zagrożenia – mówił na naszej antenie Rafał Soboń.
Łącznie do szpitala trafiło tamtej nocy pięć osób, w tym dwoje dzieci. Rodzina jest już bezpieczna, w domu, przeszła terapię tlenową. Cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie, między innymi dzięki dobrej współpracy oraz czujności lekarzy ostrowieckiego szpitala, o czym w środę na spotkaniu mówił wojewoda Bryk. Udział w nim wzięli również Bożena Kubicka i Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Podziękowania przekazano również dla pediatry Marcina Bogackiego. Odebrała je wicedyrektor szpitala.
/sla/