Od ponad dwóch tygodni można składać wnioski o tak zwaną rentę wdowią, czyli świadczenie dodatkowe dla osób, które utraciły swoich małżonków. Zainteresowanie w Świętokrzyskiem jest jednym z największych w kraju.
– Przez niespełna 2 tygodnie do naszego oddziału wpłynęło 5 016 wniosków o rentę wdowią. Można powiedzieć, że jesteśmy wśród najbardziej obleganych oddziałów do których klienci składają wnioski o rentę wdowią – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to drugi najwyższy wynik w kraju. Pierwsze miejsce pod względem złożonych wniosków zajmuje gdański oddział ZUS. Tam, w niespełna dwa tygodnie, wpłynęło ich ponad 6 tysięcy. Łącznie w całym kraju w połowie stycznia takich wniosków ZUS przyjął 117 tysięcy. – Może to świadczyć o tym, że mamy zarówno bardzo duże zainteresowanie, jak i potencjalną liczbę osób, które będą mogły z tego świadczenia skorzystać – dodaje Paweł Szkalej.
Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie mogą pobierać tylko jedno z nich – wyższe lub wybrane. Pobierając rentę wdowią będą mogli połączyć dwa świadczenia. – Każda z osób uprawnionych będzie mogła zdecydować, czy chce otrzymać całą rentę rodzinną i 15% własnego świadczenia, czy na odwrót. Mamy tu także limit wysokości tego świadczenia. Nie może on przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytura, a więc 5 343 złotych – mówi rzecznik świętokrzyskiego ZUS.
By ubiegać się o to nowe świadczenie należy spełnić kilka warunków. – Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, pozostawać we wspólności małżeńskiej do momentu śmierci małżonka a także prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nabyć nie wcześniej, niż przed ukończeniem przez kobietę 55 lat, lub przez mężczyznę 60 lat. Dajmy na to, jeżeli zostaliśmy wdową w wieku 53 lat, to to świadczenie nam nie przysługuje – wyjaśnia Paweł Szkalej.
ZUS przyjmować będzie pierwsze wnioski do 30 czerwca. Prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak pierwsze wypłaty rozpoczną się dopiero 1 lipca. Po 30 czerwca przyjmowanie wniosków i wypłata świadczeń odbywać się będzie w trybie ciągłym.
/osa/