Zakończył się remont zabytkowego dworku Ośniałowskich w Chocimowie. W czwartek, 12 grudnia oficjalnie oddano go do użytku.
– Dworek jest po remoncie przepiękny. Był to budynek, który przez wiele lat niszczał i mógł stać się ruiną. Zyskał nowe życie. (…) wygląda wspaniale. Jest zachowany ten klimat dawnych lat. Po wejściu do środka można przenieść się w czasie – mówią Monika Grudzińska i Katarzyna Orczyk.
Chocimowski dworek powstał w 1868 roku i najpierw należał do rodziny Popielów, a później do rodziny Ośniałowskich. Po II wojnie światowej rezydencja zamieniła się w szkołę i pozostała nią aż do 2008 roku. Aktualnie dworkiem opiekuje się Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów. – Mamy w nim Izbę Pamięci, Dom Środowisk Twórczych, na pierwszym piętrze funkcjonuje świetlica środowiskowa oraz Uniwersytet Ludowy, gdzie planujemy organizować wykłady i zajęcia – dodaje prezeska stowarzyszenia Barbara Domagała. Swoją siedzibę będzie miało tam również Koło Gospodyń Wiejskich 'Chocimowianie’ a także Brygada Polskich Drużyn Strzeleckich.
Remont dworku trwał 2 lata. Wykonano w nim prace renowacyjne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. – Odnowiliśmy elewację, tarasy zostały wyłożone piaskowcem, dołożyliśmy tralki które dodają dworkowi uroku. Wymieniliśmy dach i wykonaliśmy nową drogę dojazdową do obiektu – mówi burmistrz Kunowa, Lech Łodej. Wewnątrz dworku pojawiły się nowe parkiety, odmalowano także ściany.
Kompleksowy remont obiektu kosztował 2 miliony 300 tysięcy złotych. Milion 900 tysięcy pochodziło z rządowego projektu 'Polski Ład’ oraz z fundacji 'Most the Most’. Gmina ze swojego budżetu dołożyła 400 tysięcy złotych. Teraz do odrestaurowania pozostał przydworski park oraz zabytkowe drzwi wejściowe.
/osa/