Uczniowie ze szkoły w Bodzechowie połączą się radiem ze stacją kosmiczną

Fot. Archiwum RO

Amatorskim radiem połączą się z oddaloną o 400 kilometrów stacją kosmiczną ISS. To grudniowe plany uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Walentego Stefańskiego w Bodzechowie w ramach realizowanego w szkole projektu ARISS (Amateur Radio on the International Space Station).

W projekcie weźmie udział 16 uczniów placówki.

– Międzynarodowa stacja kosmiczna powierzyła ARISS zadanie organizowania takich łączności dla szkół. Ta kosmiczna inicjatywa jest skierowana do szkół z całego świata i ma charakter eksperymentu naukowego. Do tej pory w Polsce odbyło się niewiele takich łączeń, bo około 20. Pierwsze z nich miało miejsce w 2004 roku – wyjaśnia Agnieszka Michalska, opiekunka projektu.

Szkoła o udział w projekcie wnioskowała rok temu w październiku. Odpowiedź o włączeniu do akcji otrzymała w grudniu. Od tamtej pory uczniowie przygotowują się do próby łączności. W połowie października celebrowali Światowy Tydzień Kosmosu. – Uczniowie mogli na wiele sposobów poznać tajemnice świata, poczuć się jak prawdziwi kosmonauci i dowiedzieć się więcej o pracy astronautów. Uczniowie przygotowali pokaz mody inspirowany kosmosem. Każdy przebrał się w coś, co nawiązywało do kosmonautów, statków kosmicznych, planet czy gwiazd – opowiada Lena Stachurska, uczennica klasy 5. Do bodzechowskiej podstawówki zawitało również mobilne planetarium.

Jednym z przygotowań do próby łączności był szkolny konkurs na najciekawsze tematy, o które uczniowie chcieliby zapytać kosmonautów. 16 wychowanków, którzy wymyślili najlepsze pytania będzie miało okazję zadać je w grudniu. – Te pytania dotyczą głównie życia w kosmosie, pracy astronauty i tego, jak wygląda codzienność w przestrzeni kosmicznej. Moje pytanie brzmi 'If you had a choice, would you fly into space for the second time?’, co oznacza 'Czy pan/pani podjęłaby drugą decyzję polecenia w kosmos?’ (…) ja mam 'Do you miss your family and friends?’, czyli 'Czy tęsknisz za rodziną i przyjaciółmi?’ – dodają Julia Wojna z klasy 8 i Lena Stachurska.

Próbę kontaktu z pozaziemską stacją zaplanowano między 2 a 6 grudnia. To właśnie wtedy stacja ISS będzie przelatywać nad Bodzechowem. Sprzęt radiowy zapewni uczniom Ostrowiecki Klub Krótkofalowców.

/osa/

Ważne wydarzenia