Troje mieszkańców Ostrowca zatrzymanych w „sprawie żuromińskiej”. Jedna z nich była dostawcą „Ducha”

Fot. Policja Mazowiecka

Troje mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego zostało zatrzymanych w głośnej sprawie handlu plastrami ze śmiercionośnym fentanylem na terenie Żuromina. To dwaj mężczyźni w wieku 32 i 39 lat oraz 34- letnia kobieta.

– Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, jedna z zatrzymanych osób była tak zwanym dostawcą plastrów z fentanylem i innych leków opioidowych dla głównego podejrzanego w tej sprawie – „Ducha” z Żuromina – informuje aspirant Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Przypomnijmy, że „Duch” to główny podejrzany w tak zwanej sprawie żuromińskiej. Jarosław D. miał handlować zabójczym fentanylem właśnie w Żurominie, gdzie w pierwszym kwartale 2024 roku doszło do śmierci trzech osób. „Duch” i trzy inne osoby zostały zatrzymane i tymczasowo aresztowane, dochodzenia trwa.

Do kolejnych zatrzymań doszło we wtorek w Ostrowcu Świętokrzyskim. W kilku miejscach, w tym lokalu przerobionym na magazyn, policjanci z Radomia, Kielc i Ostrowca zabezpieczyli kilkaset opakowań leków opioidowych zawierających około 12 tysięcy tabletek.

– Przeprowadzono przeszukania i zabezpieczono znaczne ilości leków – kilkaset opakowań środków opioidowych między innymi systemy plastrów transdermalnych morfinowych, oxykontinu, klonozepanu, xanaxu, bunondolu, estazolamu i lorafenu – wymienia policjant.

Znaleziono także laptop, telefony komórkowe, różnego rodzaju zapiski świadczące o podejrzewanym procederze oraz gotówkę w kwocie około 30 tysięcy złotych.

W środę osoby zatrzymane zostały doprowadzone do prokuratury.

– Zostały im przedstawione zarzuty dotyczące działania wspólnie i w porozumieniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wbrew przepisom ustawy, bez wymaganego zezwolenia na prowadzenie apteki albo punktu aptecznego prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych w postaci leków opioidalnych nieustalonym na chwilę obecną osobom i tym samym udzielanie tym osobom w drodze sprzedaży wysyłkowej i bez przepisu lekarza nieustalonej ilości określonych leków, czyniąc sobie z powyższego stałe źródło dochodu – mówi aspirant Marcin Sawicki.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zabezpieczające w postaci dozorów policyjnych oraz zakazu opuszczania kraju. Grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Na kolejnych etapach śledztwa będą sprawdzane kanały dystrybucji leków odbywające się poza legalną siecią, przepływy środków finansowania tego procederu i osób z tym związanych. Sprawę wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi Wydział Dochodzeniowo – Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

/sla/

 

Ważne wydarzenia