Kolejna rocznica największej wojennej tragedii Ostrowca. W poniedziałek wieczorem uczcimy pamięć ofiar

W poniedziałek, 30 września mijają 82 lata od egzekucji wykonanej przez niemieckich żołnierzy na grupie mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wśród zamordowanych w 1942 roku znaleźli się członkowie miejskiej elity oraz ruchu oporu, których okupanci wyciągnęli z domów i torturowali. Po ponad tygodniu, w zbiorowej egzekucji powiesili na miejskim Rynku 29 osób, jeden z jeńców zmarł w areszcie. Wśród ofiar byli urzędnicy, przedsiębiorcy, między innymi właściciel browaru Stanisław Saski. Najmłodszy w tym gronie był 19-letni harcerz Szarych Szeregów, zatrudniony w centrali telefonicznej ostrowieckiej huty Tadeusz Gryglewicz. Ciała ofiar zostały wrzucone do masowego grobu, oblane żrącą substancją i zakopane. W miejscu pochówku, które dziś jest częścią cmentarza parafialnego przy ulicy Denkowskiej, stoi obelisk z nazwiskami wszystkich 30 ofiar.

– Pamiętamy i chcemy wspólnie uczcić pamięć zamordowanych na ostrowieckim Rynku. Nasze wspólne uroczystości planujemy rozpocząć modlitwą na cmentarzy przy ulicy Denkowskiej. O godzinie 17.30 spotykamy się przy mogile ofiar – mówi wiceprezydent Ostrowca Katarzyna Piętos.

O godzinie 18 odprawiona zostanie msza święta w kolegiacie pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, a po niej uczestnicy uroczystości przejdą na Rynek, gdzie przy Pomniku Pomordowanych zaplanowano wystąpienia okolicznościowe i złożenie wiązanek.

/sla/

Ważne wydarzenia