Coraz więcej osób dołącza do pomocy powodzianom. To już nie tylko firmy i organizacje, ale też, samorządy, szkoły, stowarzyszenia i fundacje – również z Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu.
– Odbieraliśmy liczne sygnały od naszych mieszkańców, że chcą nieść pomoc osobom poszkodowanym w powodzi, dlatego uruchomiliśmy zbiórkę – mówi Robert Burda, zastępca wójta gminy Bodzechów. Samorząd zbiórki prowadzi na terenie szkół w gminie Bodzechów w godzinach od 7 do 16.
Swoją zbiórkę w siedzibie gminy prowadzi również Bałtów. Informacje o tym, co można oddać znajdują się na stronie internetowej oraz na Facebooku samorządu.
O tym jaka pomoc jest potrzebna, co najlepiej przynosić do punktów odbioru paczek, mówi Beata Barska-Jagiełło, szefowa ostrowieckiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża.
– Najważniejsze, by pomoc była rozsądna. Zdecydowanie lepiej jest przynieść na przykład sześciopak makaronu niż jeden makaron, jedno mleko, jedne płatki i jedną konserwę. To dlatego, że ten materiał musi być posegregowany, zabezpieczony, odpowiednio spakowany i przewieziony po to, by tam nadawał się do spożycia. Lepiej jest przynieść mniej asortymentu, a większą ilość.
We współpracy z PCKiem, dary dla powodzian od mieszkańców gromadzi Ostrowiec Świętokrzyski. Punkt pomocy humanitarnej został zorganizowany w budynku dawnej bazy MZK przy Alei Jana Pawła II.
Zbiórki w Ostrowcu organizowane są również przez szkoły i inne organizacje, w tym między innymi Związek Harcerstwa Polskiego, parafie, ale też na przykład centrum treningu Czyżewski.
W akcję pomocową włączają się też mieszkańcy gminy Kunów.
– Nietulisko bardzo ucierpiało podczas powodzi w 2001 roku. Wtedy ludzie nam pomagali, dzisiaj my oddajemy to dobro – podkreśla Diana Wojtas ze Stowarzyszenia Nietulisko nad Świśliną, które zbiera dary w remizie OSP w Nietulisku Dużym w godzinach od 17 do 19.
Kolejną organizacją w tej gminie, która już ogłosiła zbiórkę jest stowarzyszenie KUNOWemu. Dary przynosić można w podobnych godzinach na ulicę Warszawską 49 w Kunowie.
Mieszkańcy gminy Ćmielów sami niedawno odczuli skutki potężnej nawałnicy, ale też nie pozostają obojętni wobec krzywdy innych. Zbiórka w tej gminie jest prowadzona między innymi przez OSP Ćmielów, a dary do remizy można przynosić w godzinach od 16 do 18..
Liczy się każda, choćby najmniejsza pomoc, bo potrzeby poszkodowanych są gigantyczne. Najbardziej potrzebne produkty to woda butelkowana, żywność o długim terminie przydatności, środki higieniczne, środki czystości, rękawice ochronne.
/sla, mor/