Obiecują pozyskanie dotacji, a mogą zaciągnąć na nas kredyt. Koordynator programu 'Czyste Powietrze” ostrzega przed oszustami

Program 'Czyste Powietrze” umożliwia pozyskanie bezzwrotnej dotacji na kompleksową termomodernizację domu i wymianę starego pieca na nowy w kwocie nawet 136 tysięcy złotych. To rodzi pola do nadużyć.

Przed wyrastającymi, jak grzyby po deszczu firmami i pośrednikami obiecującymi odpłatną pomoc w uzyskaniu wsparcia przestrzega Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, który zarządza programem. Takie firmy często ogłaszają się w internecie, mediach społecznościowych, nierzadko przedstawicie do nas dzwonią, a nawet pukają do drzwi.

– Proces pozyskiwania środków z funduszu w Kielcach przez pośredników wymaga posiadania pełnomocnictwa. Od 22 kwietnia wymagane jest pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie i takie pełnomocnictwo pozwala na zaciągnięcie zobowiązań finansowych w imieniu beneficjenta bez jego bezpośredniego udziału – wyjaśnia Michał Grzeszczyk, koordynator programu Czyste Powietrze w gminie Bodzechów. O konsekwencjach pochopnie podjętej decyzji o podpisaniu umowy z takimi pośrednikami opowiadał słuchaczom Radia Ostrowiec.

Podpisanie umowy, przekazanie danych osobowych i podpisanie pełnomocnictwa z nieodpowiednią firmą – jak podkreśla – niesie wiele różnych niebezpieczeństw – nawet, jeżeli firma środki pozyska, a inwestycja zostanie przeprowadzona w naszym domu. – W przypadku, gdy prace zostaną wykonane niezgodnie z warunkami programu 'Czyste Powietrze” lub na przykład termin realizacji zostanie przekroczony, to beneficjent będzie zmuszony do zwrócenia takiej dotacji z odsetkami – ostrzega urzędnik i apeluje. – Aby nie dać się oszukać powinniśmy dokładnie przeczytać umowę i wiedzieć z kim ją podpisujemy. Można to sprawdzić u gminnych koordynatorów programu – zaznacza.

Punkty konsultacyjne programu Czyste Powietrze funkcjonują przy wszystkich gminach powiatu ostrowieckiego.

/mag/

Ważne wydarzenia