Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia już w ten weekend

fot. archiwum Rezerwat Krzemionki

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki organizuje w weekend piknik archeologiczny Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, połączony ze 102 rocznicą odkrycia neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego.

W sobotę i niedzielę (20 i 21 lipca) na terenie pradziejowej osady odbędzie się już dwunasta edycja wydarzenia łączącego pokazy, warsztaty i inscenizacje z udziałem rekonstruktorów, z możliwością spotkań w plenerze z naukowcami. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę spotkanie z epoką krzemienia trwać będzie od godziny 10 do 17.

– Rekonstrukcje, które będą się mieścić w osadzie neolitycznej, gdzie poznamy garncarzy i krzemieniarzy, którzy właśnie krzemień obrabiają i tych, którzy zajmują się obróbką innych skał. Spotkamy się również z pewnymi rzemiosłami, które dla tej wczesnej epoki brązu są bardziej adekwatne, chociażby z metalurgią miedzi – wymienia Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu.

I dodaje, że będzie to okazja do spotkania z ekspertami.

– Spotkać się będzie można nie tylko z traseologiem, ale z geofizykiem, jak również  z przyrodnikami czy osobami, które się zajmują paleontologią. Będziemy mieli okazję porozmawiać z osobami, które badają  ślady zwierząt, które towarzyszyły człowiekowi w pradziejach oraz z antropologami. To wszystko będzie można zobaczyć w ramach laboratoriów, które są unikatem i wyróżnikiem dla Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia – wymienia Andrzej Przychodni.

W oba dni o godzinie 15.00 zaplanowano pokaz specjalny czyli rekonstrukcję grobowca megalitycznego kultury pucharów lejkowatych, a od 17.00 odbędą się prezentacje Centrum Geoedukacji z Geonatury z Kielc, Wydawnictwa 'Profil Archeo” oraz Osady Neolitycznej w Kopcu. Na najmłodszych będzie czekać strzelnica łucznicza. Na sobotni wieczór, od godziny 17.00 planowany jest też koncert zespołu folkowego 'Zwierzę Natchnione’.

Godzinowy plan dwudniowej imprezy jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Historyczno – Archeologicznego. Radio Ostrowiec objęło ją patronatem medialnym.

/kawa/

Ważne wydarzenia