Planujesz wakacje na Riwierze Makarskiej? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyjazdem!

Riwiera Makarska to region wakacyjny, który szczególnie spodobał się Polakom. Turyści cenią sobie zwłaszcza obecne tam przejrzyste i ciepłe morze, słoneczną pogodę oraz śródziemnomorską roślinność. Przed podróżą do Chorwacji, warto odpowiednio przygotować się do urlopu, aby uniknąć niespodzianek. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do jednej z miejscowości ulokowanych na Riwierze Makarskiej? Sprawdź!

Podstawowe informacje o Riwierze Makarskiej

Makarska rivijera, czyli Riwiera Makarska, to chorwacki region turystyczny położony w środkowej części Dalmacji. Od zachodu graniczy z Morzem Adriatyckim, a od wschodu z masywem Biokovo stanowiącym część Gór Dynarskich. Ciągnie się na odcinku około 53 kilometrów wzdłuż wybrzeża, dzięki czemu zapewnia dużą liczbę miejsc idealnych do wypoczynku nad wodą.

Największym miastem riwiery jest położona 60 kilometrów od Splitu Makarska. Jako najważniejsza miejscowość regionu oferuje dostęp do rozbudowanej bazy noclegowej i gastronomicznej. Znajdują się tam liczne atrakcje turystyczne, m.in. katedra św. Marka, Klasztor Franciszkanów i zabytkowy ratusz. Idealnym miejscem do odpoczynku w otoczeniu natury jest ulokowany na południu miasta Park Osejawa. Obecne tam drzewa dają przyjemny cień i umożliwiają podziwianie morza z nieco innej perspektywy. W poszukiwaniu lokalnych przysmaków i pamiątek warto udać się na deptak Riva biegnący wzdłuż wybrzeża.

Jaka pogoda na Riwierze Makarskiej?

Na wzrost zainteresowania Riwierą Makarską wpłynęło niewątpliwie jej malownicze położenie pomiędzy morzem a masywem Biokovo. Duże znaczenie dla rozwoju turystyki w tym obszarze miał też bez wątpienia panujący tam klimat. Cechuje się on długim i słonecznym latem oraz łagodną zimą. Sprzyja spędzaniu czasu nad wodą i uprawianiu sportów wodnych. Południowa część Chorwacji leży bowiem w zasięgu klimatu śródziemnomorskiego. Temperatura latem raczej nie spada tam poniżej 25°C. Aby zabezpieczyć się przed słońcem, warto zabrać na wyjazd nakrycie głowy i filtr przeciwsłoneczny.

Sezon na Riwierze Makarskie zaczyna się w zasadzie już na przełomie maja i czerwca, gdy noce robią się cieplejsze a dni znacznie dłuższe. Osoby ceniące sobie spokojny wypoczynek powinny planować wakacje właśnie wtedy. Późną wiosną i wczesnym latem plaże są znacznie mniej zatłoczone, a ceny za noclegi i jedzenie w restauracjach niższe. Podobny trend zauważa się jesienią, gdy morze jest wtedy nagrzane po upalnym lecie, lecz ze względu na koniec wakacji, kurorty i największe atrakcje pustoszeją.

Co zobaczyć podczas wakacji na Riwierze Makarskiej?

Riwiera Makarska to idealny region dla miłośników opalania się i kąpania w morzu. Nie oznacza to jednak, że plażowanie jest jedyną rozrywką podczas wakacji w Chorwacji. Wręcz przeciwnie. Na turystów czeka tam wiele ciekawych miejsc, które sprawią, że urlop nad Adriatykiem pozostanie w pamięci na długi czas.

Szczyt Sveti Jure

Riwiera Makarska leży u podnóża Gór Biokovo, a jedną z jej największych atrakcji jest wjazd samochodem na szczyt Sveti Jure. Prowadząca tam droga jest ekstremalnie wąska i stroma, a sam przejazd wymaga od kierowcy sporych umiejętności. Ponadto na trasie znajduje się szklany taras widokowy, który umożliwia podziwianie nieziemskiego widoku na całą riwierę. Więcej o tzw. Skywalk Biokovo przeczytasz na stronie: https://rankomat.pl/turystyka/skywalk-biokovo.

Wyspy Hvar i Brač

Riwiera Makarska leży nieopodal chorwackich wysp Hvar i Brač, które od stałego lądu oddziela tylko wąska cieśnina. Da się na nie dopłynąć m.in. z portu w Makarskiej. Taka wycieczka przypadnie do gustu miłośnikom wyspiarskiego krajobrazu i morskich podróży.

Baška Voda

Miejscowość Baška Voda może pochwalić się bardzo bogatą historią, o czym świadczą artefakty sprzed 4000 lat zgromadzone w Archeologicznym Zbiorze Muzealnym. Do turystycznie ciekawych miejsc w tym miasteczku zaliczają się również neoromański Kościół św. Mikołaja z XIX wieku oraz kościół św. Rocha będący pierwszym budynkiem współcześnie istniejącej miejscowości.

Dlaczego podczas wakacji na Riwierze Makarskiej warto mieć ubezpieczenie?

Chorwacja od 2013 roku należy do Unii Europejskiej. Oznacza to, że mieszkańcy Polski mogą korzystać tam z darmowej opieki medycznej oferowanej w ramach publicznej służby zdrowia. Potrzebna jest do tego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można uzyskać od ręki i całkowicie bezpłatnie. EKUZ ma jednak pewne ograniczenia. Zapewnia dostęp wyłącznie do refundowanych świadczeń, których lista nie pokrywa się z tymi dostępnymi za darmo w Polsce. W Chorwacji zapłacisz m.in. za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, a także za pobyt w szpitalu czy poradę stomatologiczną. Ponadto karta nie obejmuje transportu medycznego do Polski.

Aby mieć pewność, że uzyska się kompleksowe wsparcie finansowe w razie problemów ze zdrowiem, warto wykupić polisę turystyczną. Pokryje ona koszty leczenia placówkach prywatnych. Dodatkowo umożliwi uzyskanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu poniesiony podczas wyjazdu. Ponadto może też gwarantować ubezpieczenie bagażu czy pakiet assistance. Jeśli zależy Ci na atrakcyjnych ofertach i dużej różnorodności ofert, wybierz ubezpieczenie turystyczne od rankomat.pl

Ważne wydarzenia