Nadciąga fala upałów. Mogą być groźne dla dzieci i seniorów

Fot. Pixabay

Synoptycy prognozują, że zbliża się kolejna fala upałów, które sięgać mogą nawet 35°C. Takie upały potrafią dokuczyć i źle wpłynąć na nasze zdrowie.

– W trakcie takich upałów człowiek poci się całą skórą i wydala z siebie wiele mikroelementów i ważnych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Rozszerzają się naczynia krwionośne, dochodzi do spadków ciśnień oraz szoków termicznych. Często ludzie słabną z powodu tych niekorzystnych czynników  – wyjaśnia Danuta Barańska, zastępca kierownika do spraw medycznych ostrowieckiego pogotowia ratunkowego.

Lekarka podkreśla, że szczególnie narażeni na omdlenia są seniorzy, którzy ze względu na stan zdrowia nie powinni w największy upał, a zwłaszcza na słońce, wychodzić z domu. – Osoby starsze zażywają leki krążeniowe, kardiologiczne, nadciśnienie czy od tarczycy. Zapomnienie dawki leku, czy wyjście bez nich do sklepu czy na Targowiska Miejskie często kończy się omdleniem – dodaje.

Ciepła pogoda to także niebezpieczeństwo dla małych dzieci, które pocą się znacznie szybciej, niż dorośli. – Ostrzegamy mamy, by wychodząc na spacer nie zakrywały wózków, tworząc z nich 'budki’. W takim wózku tworzy się znacznie wyższa temperatura i może dojść do przegrzania – tłumaczy.

Doktor Barańska podpowiada, by w taką pogodę unikać wychodzenia między 10:00 a 14:00. Jeśli decydujemy się wyjść, pamiętajmy by mieć ze sobą nakrycie głowy, butelkę wody i szukać cienia.

/osa/

Ważne wydarzenia