Rejestracja auta a OC – co warto wiedzieć?

W ubezpieczeniach obowiązkowych znajduje się polisa OC na samochód – oznacza to, że nie możesz poruszać się po drogach nie mając tej polisy wykupionej. Co więcej, nie możesz mieć w posiadaniu żadnego pojazdu bez OC, nawet takiego, który tylko stoi w garażu i zbiera kurz i od lat nie działa. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie co powinno być załatwione najpierw: rejestracja pojazdu czy wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej?

1. Rejestracja auta a OC – jak wygląda obowiązek rejestracji obecnie?

2. Rejestracja samochodu – jakie dokumenty dołączyć do wniosku rejestracji samochodu?

3. Ubezpieczenie OC – kiedy należy wykupić je do swojego samochodu?

4. Jak wypełnić wniosek rejestracji pojazdu?

5. Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie – gdzie znaleźć więcej informacji na ten temat?

Rejestracja auta a OC – jak wygląda obowiązek rejestracji obecnie?

Rejestrację pojazdu należy wykonać do 30 dni od jego zakupu – oznacza to, że pojazd technicznie może nie być zarejestrowany na nowego właściciela przez miesiąc. Jak jednak maja się do tego obowiązek ubezpieczenia? Ubezpieczenie auta jest wymagane zarówno przy rejestracji jak i w trakcie przerejestrowania pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli auto jest ubezpieczone z polisy poprzedniego właściciela, to ten właściciel musi tylko zawiadomić o sprzedaży samochodu swoją ubezpieczalnię.

Rejestracja samochodu – jakie dokumenty dołączyć do wniosku rejestracji samochodu?

Dokumenty, które są potrzebne aby możliwe było przerejestrowanie pojazdu na siebie, można znaleźć na stronie gov.pl a w wersji papierowej można je znaleźć w urzędzie. W takich dokumentach potrzebne są wszelkiego rodzaju dane osobiste, jak imię, nazwisko czy numer PESEL. Więcej na temat tego, jak wypełnić wniosek rejestracyjny można znaleźć na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/jak-wypelnic-wniosek-o-rejestracje-pojazdu/.

Ubezpieczenie OC – kiedy należy wykupić je do swojego samochodu?

Jeżeli kupujesz samochód używany i następuje przerejestrowanie pojazdu to już w tym momencie pojazd powinien być ubezpieczony. Warto jednak zapytać się poprzedniego właściciela pojazdu, czy jego auto nadal jest ubezpieczone – w takim przypadku wystarczy, że poprzedni właściciel opowie o transakcji w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym jest zapisany i zmieni tam dane na dane nowego właściciela pojazdu. Jeżeli jednak polisa kończy się i musi zostać odnowiona, to warto samemu zadbać o jak najlepszą ofertę np. decydując się na sprawdzenie rankingu ubezpieczeń.

Jak wypełnić wniosek rejestracji pojazdu?

We wniosku, który wypełniasz musisz zawrzeć wszelkiego rodzaju dane osobiste: musi się tam znaleźć twoje imię, nazwisko, PESEL (lub numer REGON). Oprócz tego adres zamieszkania, miejscowość i data czy też nazwa organu rejestrującego. Warto także podać treść wniosku, wykaz załączników czy też oznaczenie pojazdu. Pod takim wnioskiem należy się również podpisać. A jeżeli nowy właściciel chce mieć nowe tablice rejestracyjne, to tę chęć także musi zawrzeć we wniosku.

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie – gdzie znaleźć więcej informacji na ten temat?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak powinno wyglądać zarejestrowanie pojazdu (szczególnie jeżeli chcesz to zrobić poza miejscem zameldowania) i kiedy wykupić polisę OC to warto wejść na stronę https://ubezpieczamy-auto.pl/rejestracja-samochodu-poza-miejscem-zameldowania-czy-mozna-to-zrobic/. Na miejscu znajdziesz też porównywarkę ubezpieczeń, dzięki której będziesz w stanie znaleźć najlepszą cenowo ofertę.

Ważne wydarzenia