Energia dla firm: dowiedz się, jak oszczędzać prąd w firmie

Chcesz obniżyć koszty działalności? Rachunki za energię dla firm stanowią pokaźny procent wydatków na utrzymanie przedsiębiorstwa i to tam w pierwszej kolejności warto szukać oszczędności. Czy jednak da się zrobić tak, by nie odbiło się to na organizacji pracy czy jakości oferowanych usług? Tak! Obniżenie zużycia prądu to tylko część planu oszczędzania, a powodzenie w tej kwestii w dużej mierze zależy również od dopasowania oferty do swoich potrzeb. Zobacz, na co zwracać uwagę!

Profil zużycia energii w firmie – jak zaoszczędzisz dzięki niemu?

Wysokość rachunków za prąd zależy nie tylko od stawki za 1 kWh energii. Oczywiście, tania energia dla firm jest ważnym czynnikiem, ale nie jedynym i w ostatecznym rozrachunku może okazać się niewystarczającym, aby uzyskać wymierne oszczędności. Dla finansów Twojej firmy istotne jest również to, co i kiedy zużywa najwięcej energii. Do określenia tych dwóch aspektów posłuży rzeczywisty profil zużycia energii. Jest to analiza poboru prądu w określonej jednostce czasu – zwykle w konkretnych godzinach w ciągu dnia, ale w zależności od charakteru firmy może obejmować również tydzień, miesiąc, a nawet rok.

Analiza rzeczywistego profilu zużycia energii w firmie przyniesie sporo korzyści. Dzięki niemu:zidentyfikujesz najbardziej energochłonne punkty poboru energii – pozwoli ci zorientować się, co generuje największe koszty i jeżeli to możliwe, zoptymalizować pracę w firmie. Rzeczywisty profil zużycia energii pomaga wykryć straty i nieefektywności w systemie energetycznym firmy, takie jak przestarzałe urządzenia czy niewłaściwe procesy produkcyjne.

Uzyskane w ten sposób informacje na temat rzeczywistego profilu zużycia prądu możesz wykorzystać również do edukacji swoich pracowników i promowania proekologicznych nawyków korzystania z urządzeń elektrycznych. W ten sposób budujesz kulturę pracy, która nie tylko przyczyni się do oszczędności, ale też pozwoli stworzyć wizerunek nowoczesnej firmy dbającej o środowisko.

Wybierz właściwy wariant taryfy prądu

W Polsce dostępnych jest kilka taryf prądu dla firm:

  • taryfy C – dla małych i średnich przedsiębiorstw,
  • taryfy B – dla dużych przedsiębiorstw,
  • taryfy A – dla klientów przemysłowych.

To nie wszystko, każda z nich bowiem ma kilka wariantów – jednostrefowy, dwustrefowy i trójstrefowy.

Przykładowo: przedsiębiorcy korzystający z jednostrefowej taryfy prądu C11 płacą jednolitą stawkę za 1 kWh, niezależnie od pory dnia i nocy. To bardzo przejrzysty sposób rozliczenia, dzięki któremu łatwo kontrolować zużycie prądu, kalkulować oszczędności i planować budżet firmy.

Jeśli jednak w twojej firmie najbardziej energochłonne urządzenia uruchamiane są nocą lub wczesnym popołudniem (w tzw. godzinach pozaszczytowych), rozważ przejście na taryfę C12. To dwustrefowy plan cenowy, w którym obowiązują dwie stawki – wyższa w godzinach szczytu oraz niższa w godzinach pozaszczytowych. Wybór takiej taryfy prądu pozwoli lepiej zarządzać poborem energii i efektywnie ciąć koszty!

Skorzystaj z odnawialnych źródeł energii i płać mniej za prąd!

Korzystanie z ekologicznych źródeł energii jest mile widziane i przez klientów, i przez twoich partnerów biznesowych. Korzyści wizerunkowe oraz szanse rozwoju firmy są nieocenione i pozwalają systematycznie zwiększać zyski, dzięki czemu koszty utrzymania przedsiębiorstwa nie będą uciążliwe. Nie musisz przy tym inwestować w budowę własnych instalacji. Wystarczy, że zakupisz gwarancje pochodzenia, potwierdzające, że odpowiednia ilość energii dostarczonej do sieci została wytworzona z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Realne i szybkie oszczędności na rachunkach za prąd przyniesie jednak inwestycja we własne źródło zasilania. Jest to krok opłacalny zwłaszcza w przypadku fotowoltaiki.Oczywiście, wiąże się to z dość wysokimi nakładami finansowymi, ale jest to inwestycja, która szybko się zwraca – przeciętnie już po kilku latach. Biorąc pod uwagę bardzo wysoką żywotność paneli fotowoltaicznych, jest to krótki okres.

Co więcej, decydując się na ten krok, możesz skorzystać z licznych programów pomocowych kierowanych do przedsiębiorców, przede wszystkim pożyczek na preferencyjnych warunkach oraz bezpośrednich dopłat do kredytów.

Jak praktycznie oszczędzać prąd w firmie?

Wspominaliśmy już, że odpowiednia kultura pracy to jeden z lepszych i długotrwałych sposobów na obniżenie firmowych rachunków za energię elektryczną. Jej wypracowanie jest co prawda czasochłonne, ale jeżeli będziesz systematycznie wdrażać dobre praktyki, uda ci się utrzymać ekonomiczne nastawienie pracowników na dłużej, a z czasem dokładać kolejne metody oszczędzania i wyrobić swoisty, ekologiczny kodeks pracy.

Jak możesz to osiągnąć? Warto edukować kadry na temat ekonomicznego zużycia energii. Już niewielkie działania, które nie mają wpływu na komfort pracy, mogą przynieść pozytywne rezultaty. Uczul zatrudnione osoby na:

  • wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczeń, w których aktualnie nie przebywają;
  • wyłączenie urządzeń elektrycznych tuż po skorzystaniu z nich i bezpośrednio przed wyjściem do domu, a nie pozostawianie ich w trybie stand-by;
  • rozsądne korzystanie z klimatyzacji i urządzeń grzewczych – zmiana temperatury o 1-2 stopnie nie będzie odczuwalna w pomieszczeniu, a może przynieść widoczne oszczędności.

Pamiętaj przy tym, że przykład idzie z góry – jeśli chcesz, aby nowe zasady korzystania z energii na stałe weszły do kultury pracy w firmie, sam musisz się do nich stosować.

Dobrym krokiem będzie też poczynienie pewnych inwestycji, które niekoniecznie wymagają wysokich nakładów finansowych. Rezultaty przynosi już wymiana oświetlenia na LED-owe w całej firmie, zamontowanie czujników ruchu w pomieszczeniach takich jak korytarze, schowki, pokoje socjalne, kuchnia pracownicza czy łazienki. Świetnie spisują się także  programowalne wyłączniki, które po upływie pewnego czasu samodzielnie odcinają zasilanie urządzeń elektrycznych. Jeśli natomiast kupujesz nowy sprzęt, zwracaj uwagę na jego klasę energetyczną. Im jest ona wyższa, tym oszczędności będą bardziej widoczne.

Odczuwalna redukcja wydatków na energię w twojej firmie nie jest łatwa, ale jak najbardziej możliwa. Wymaga dobrego planowania, rozsądnego podejścia do tematu i… odrobiny czasu. Perspektywa jest jednak kusząca – dzięki oszczędzaniu nie tylko poprawisz finanse firmy, ale możesz również rozwiązać kosztowne problemy i usprawnić pracę w przedsiębiorstwie. Powodzenia!

Ważne wydarzenia