Piknik partyzancki odbędzie się w kwaterze Jana Piwnika „Ponurego”

Fundacja Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego, która zajmuje się remontem rodzinnego domu pułkownika Jana Piwnika „Ponurego” w Janowicach w gminie Waśniów, włącza się w 80. rocznicę śmierci dowódcy partyzantów. Jednocześnie kontynuuje prace, które udało się zrealizować między innymi dzięki wsparciu grupy Azoty i zbiórce społecznej. Łącznie zebrano 30 tysięcy złotych.

– Udało się przeprowadzić renowację dachu, naprawiliśmy też ganek. W tej chwili staramy się o fundusze na malowanie elewacji domu. Mamy sporo nowych eksponatów, część do nas wróciła. Te najcenniejsze to oryginały dokumentów, oryginały odznaczeń Jana Piwnika „Ponurego”, jak również replika kluczy z więzienia w Pińsku – mówi Konrad Cedro, prezes Fundacji.

Dodaje, że w tym roku, z okazji okrągłej rocznicy śmierci „Ponurego” organizacja chce rozpocząć nową tradycję.

– W pierwszą sobotę po wydarzeniach na Wykusie będą odbywać się pikniki partyzanckie, pierwszy z nich odbędzie się w sobotę, 22 czerwca. Będziemy śpiewać pieśni partyzanckie, będzie wystawa broni z czasów II wojny światowej – naprawdę piękna kolekcja Grzegorza Bernaciaka z izby tradycji z gminy Brody.

Poza prelekcjami planowane jest wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich przy ognisku, możliwe będzie zwiedzanie kwatery. W organizacji pomoże też zespół „Sami Swoi” działający w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Waśniowie.

Drewniany dom, w którym urodził się i spędził dzieciństwo Jan Piwnik „Ponury” został wybudowany w 1912 roku. Jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Waśniów. Fundacji przekazał go w grudniu 2021 roku Mieczysław Sokołowski, siostrzeniec legendarnego dowódcy partyzantów.

/sla/

Ważne wydarzenia