Stulecie OSP w Bodzechowie. Jednostka zostanie uhonorowana

fot. Facebook OSP Bodzechów

Ochotnicza Straż Pożarna w Bodzechowie obchodzi 100 lat istnienia. Jubileusz jednostki strażacy, samorządowcy i mieszkańcy gminy uczczą w najbliższą niedzielę, 23 czerwca.

– Za datę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej przyjmuje się dzień 5 lipca 1924 roku. Towarzystwo powołało komitet budowy szopy strażackiej, powstaje w międzyczasie teatr amatorski. W 1925 roku jednostka otrzymuje już sztandar co świadczy o tym, że została doceniona przez społeczeństwo. W tamtym czasie wieś ofiarowała plac pod budowę remizy strażackiej – mówi Wiesław Cisek, prezes OSP Bodzechów.

Po wojnie, która znacznie przyhamowała działalność jednostki, zakupiony został pierwszy wóz strażacki. Przez kolejne lata rozbudowano jednostkę.

– W tej chwili jednostka jest bardzo dobrze wyposażona, ma dwa samochody ratowniczo-gaśnicze, ciężki i średni samochód oraz bus do przewozu osób i tę słynną pompę, chyba największą w powiecie do usuwania skutków powodzi – wymienia prezes.

– Przez te sto lat osiągnięcia straży pożarnej w Bodzechowie są ogromne. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania naszej gminy bez straży ochotniczej – podsumowuje Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.30 poświęceniem tablicy pamiątkowej na budynku OSP w Bodzechowie. Po mszy świętej, która zostanie odprawiona o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Zofii, uroczystości przeniosą się na bodzechowski stadion. Tam jednostka zostanie uhonorowana Złotym Znakiem Związku OSP czyli najwyższym odznaczeniem przyznawanym po 100 latach działalności.

Do uroczystości i wspólnej zabawy zaproszeni są wszyscy mieszkańcy gminy. Piknik na stadionie rozpocznie się o godzinie 15.30.

/kawa/

Ważne wydarzenia