Premie dla młodych rolników. Można już składać wnioski

fot. pixabay

Młodzi, którzy chcą zostać rolnikami, od dziś, 19 czerwca mogą starać się o przyznanie bezzwrotnej premii w wysokości 200 tysięcy złotych na uruchomienie działalności. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski w ramach działania Młody Rolnik przyjmuje do 16 sierpnia.

Składać mogą je osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 40 roku życia.

– Osoby, które chcą być młodymi rolnikami muszą mieć kwalifikacje zawodowe rolnicze lub po podpisaniu umowy muszą je uzupełnić w ciągu 3 lat, muszą także złożyć biznesplan. Muszą się zastanowić co chcą realizować w swoim gospodarstwie, co chcą kupić czy maszyny czy zakup ziemi – wyjaśnia Paulina Sikorska, kierownik biura powiatowego ARiMR w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pieniądze z tej dotacji mogą być przeznaczone m.in. na inwestycje budowlane na terenie gospodarstwa, zakup zwierząt, inwestycje w nasadzenia trwałe czy zakup nowych maszyn. Dofinansowanie wypłacane jest w dwóch ratach.

– Wniosek o płatność musi być złożony w przeciągu 12 miesięcy od podpisania umowy i jest to 140 tysięcy złotych czyli to jest ta pierwsza rata, a druga rata czyli reszta to 60 tysięcy złotych – mówi kierowniczka.
Jak informuje, zainteresowanie programem w powiecie ostrowieckim nigdy nie było duże. W 2022 roku w powiecie ostrowieckim przyznano zaledwie 7 takich dotacji, a w 2023 roku 9.
Wnioski o przyznanie wsparcia można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Dodam, że sięgnięcie po dotacje wiąże się z koniecznością prowadzenia działalności przez 5 lat.

/kawa/

Ważne wydarzenia