Policja sprawdza stan wycieczkowych autokarów. O kontrolę mogą poprosić rodzice

Fot. Pixabay

Zbliżające się wakacje to czas wyjazdów, także zorganizowanych dla dzieci i młodzieży. Warto zadbać o to, żeby podróż na obóz lub kolonię była bezpieczna i poprosić o pomoc policjantów, którzy sprawdzą przed wyjazdem stan techniczny autokaru. O taką kontrolę może poprosić zarówno opiekun wycieczki, jak i rodzic.

– Aby taka kontrola odbyła się, należy złożyć wniosek dotyczący przeprowadzenia kontroli autokaru. Wniosek ten można znaleźć na stronie internetowej komendy powiatowej policji. Tam, w zakładce 'O policji’ znajdziemy opcję 'Struktura komendy powiatowej policji’. Po rozwinięciu ukaże nam się zakładka 'Wydział ruchu drogowego’, gdzie dostępny jest plik do pobrania o tytule „Wniosek o kontrolę autokaru” – wyjaśnia Ewelina Wrzesień, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wnioski można dostarczyć mailowo, pocztą lub osobiście.Rzeczniczka zaznacza, że w okresie wakacyjnym, chęć kontroli pojazdu warto zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem.

– Policjanci przyjeżdżają w wyznaczone miejsce. W naszym mieście takim miejscem jest zatoczka na wprost dworca PKS. Podczas kontroli policjanci sprawdzają stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy a także jego dokumenty uprawniające go do przewożenia osób – dodaje Ewelina Wrzesień.

Podczas takiej kontroli w ubiegły piątek, 14 czerwca koneccy policjanci zostali poproszeni o kontrolę autokaru, który miał dowieźć dzieci do Nowej Słupi i być może zapobiegli tragedii. Okazało się, że kierowca, którego zbadali alkomatem był pod wpływem alkoholu. 34-latek miał w organizmie blisko pół promila alkoholu. Pijany kierowca stracił swoje prawo jazdy.

/osa/

Ważne wydarzenia