Drewniane rzeźby Henryka Cichockiego w Muzeum Wielopolskich w Częstocicach

fot. Muzeum Częstocice

Wystawę liczącą prawie 200 drewnianych rzeźb autorstwa Henryka Cichockiego będzie można oglądać w najbliższą niedzielę, 23 czerwca w Muzeum Wielopolskich w Częstocicach.

Wystawa 'Na serio. Rzeźby Henryka Cichockiego’ to pierwsza prezentacja twórczości nieżyjącego już artysty pochodzącego z Garbacza, a mieszkającego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Charakteryzował się w takiej rzeźbie, którą określa się jako współczesna rzeźba ludowa i mająca nową funkcję kultową, jak tradycyjna sztuka ludowa, ale taką dekoracyjną – mówi Wojciech Mazan, kurator wystawy.

Rzeźbiarz opierając się o tradycje swojego dziadka, Izydora Lipca również ludowego artysty, wypracował swój własny, dekoracyjny styl.

– Dla niego charakterystyczne były aniołki, które rzeźbił w grupach albo pojedyńczo. Są one pięknie malowane, dekorowane piktogramami kwiatów. Kolorystyka jest bardzo żywa, bardzo radosna – – tłumaczy kurator.

Rzeźby artysty trafiły pod dachy największych polskich muzeów etnograficznych i zbiorów prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Niedzielny wernisaż wystawy, na który wstęp jest bezpłatny rozpocznie się o godzinie 16.00. Wystawa potrwa do 16 września.

/kawa/

Ważne wydarzenia