Uczniowie THM-u stworzyli innowacyjną stację żywienia zwierząt. Projektem zgarnęli kilka nagród

Fot. Facebook ZS3 w Ostrowcu Świętokrzyskim - THM

3 nagrody w trzech różnych konkursach zdobyli jednym projektem absolwenci profilu 'technik mechatronik’ z Technikum nr 3 im. Hutników Ostrowieckich w Ostrowcu Świętokrzyskim – Mateusz Strawczyński i Marcin Ślusarz. Ich projekt dotyczy wielostanowiskowej stacji paszowej dla zwierząt rolnych.

– W hali znalazło się 8 zbiorników sterowanych przyciskami. Zbiorniki są zasypowe. Po wciśnięciu odpowiedniego guzika, dawkowane są z nich porcje, które wysuwają siłowniki – mówi Marcin Ślusarz, jeden z finalistów.

Stacja paszowa ułatwia rolnikom dbanie o zwierzęta i odejmuje im fizycznej pracy. Pomysł na wynalazek nie był przypadkowy. Zrodził się z potrzeby jednego z finalistów – Marcina. – Pomagał on rodzicom w gospodarstwie, gdzie prowadzili hodowlę krów mlecznych. Postanowił sobie ułatwić wykonywaną pracę. O pomoc poprosił kolegę – wyjaśnia Mariusz Gołąbek, nauczyciel THM-u i opiekun dwóch mechatroników.

Swój pomysł uczniowie zgłosili nauczycielom. Stworzyli projekt i wzięli się do pracy. Prototyp powstał w gospodarstwie rolnym Marcina Ślusarza. – Prototyp umieściliśmy w hali i sprawdziliśmy jego działanie. Po upewnieniu się, że prototyp działa bez zarzutów, pomnożyliśmy wstępny projekt 7 razy, bo całe przedsięwzięcie zakłada 8 zbiorników. Podłączyliśmy cały sprzęt pod elektronikę. Mateusz napisał program, ja z kolei zająłem się projektowaniem i rozmieszczeniem zbiorników. Maszyna działa bez zarzutów – dodaje Marcin Ślusarz.

Absolwenci THM-u za swój projekt otrzymali wyróżnienia w Konkursach Młodego Innowatora i Młodego Wynalazcy organizowanych przez Naczelną Organizację Techniczną. Zostali także finalistami Olimpiady Innowacji Technicznych. Nagrodą za finał olimpiady były indeksy na wszystkie uczelnie techniczne w Polsce.

/osa/

Ważne wydarzenia