Kandydaci na sędziów uczestniczyli w kursie w SMS-ie

Uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w poniedziałek i wtorek brali udział w dwudniowym kursie sędziowskim. Ponad 20 osób w wieku 14-19 lat będzie mogło – po jego ukończeniu – sędziować mecze piłkarskie rozgrywek młodzieżowych.

– Pierwszy raz w historii naszej szkoły jest organizowany u nas kurs sędziowski. Zgłosiła się odpowiednia liczba chętnych, którzy będą mogli pogodzić grę w piłkę nożną z sędziowaniem. To taka wartość dodana – mówi Rafał Lasocki, wicedyrektor SMS-u.

Dotychczas uczniowie chcący uzyskać licencję musieli przechodzić stacjonarne szkolenie w Kielcach, gdzie następnie zdawali egzaminy. – W związku z coraz mniejszym zainteresowaniem sędziowaniem organizujemy takie kursy znacznie częściej oraz w większej liczbie lokalizacji – mówi prowadzący szkolenie w SMS-ie sędzia Mariusz Trofimiec ze Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

– Szkolenie kończy się egzaminem w Nowinach, znanym jako „plenarka sędziowska”. Po ich zdaniu są uprawnieni do sędziowania w rozgrywkach młodzieżowych. To jest fajna przygoda, dzięki której można zwiedzić wiele miejsc i spotkać wielu ciekawych ludzi – zaznacza Mariusz Trofimiec.

Do egzaminów kondycyjnego i teoretycznego uczniowie podejdą w wakacje.

Podczas kursu prowadzący omawiał konkretne elementy pracy sędziego między innymi ocenę gry, interpretację spalonego, ustawianie i poruszanie się na boisku czy reakcję na niesportowe zachowania.

/mor/

Ważne wydarzenia