Bezpłatne badania prenatalne dostępne w naszym regionie

fot. pixabay

W czterech placówkach na terenie województwa świętokrzyskiego kobiety w ciąży mogą skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych. Ciężarne z Ostrowca Świętokrzyskiego i regionu takie badania najbliżej mogą wykonać w szpitalu w Starachowicach.

Dotychczas prawo do badań przysługiwało paniom po 35. roku życia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, które weszło w życie 5 czerwca, zniesione zostało kryterium wieku.

– Badania prenatalne są to badania diagnostyczne dziecka jeszcze w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że jak wiemy leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąż, przygotować się odpowiednio zanim dziecko pojawi się na świecie – mówi Agnieszka Białas-Sitarska, rzeczniczka prasowa świętokrzyskiego oddziału NFZ-tu.

Badania prenatalne wykonuje się u kobiet między 11. a 14. tygodniem ciąży. Na takie badanie musi być skierowanie lekarza prowadzącego.

– Badania odbywają się systematycznie bo w tym przypadku nie ma mowy o kolejkach dlatego, że żeby te badania były skuteczne i miały tę wartość, o którą nam chodzi, o tą diagnostykę na wczesnym etapie ciąży, jeszcze w okresie płodowym muszą być wykonane w określonym tygodniu ciąży – dodaje rzeczniczka.

W naszym regionie bezpłatnie badania prenatalne można zrobić jeszcze w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka oraz Gemma Pracowni Badań Prenatalnych.

/kawa/

Ważne wydarzenia