Archeologia w komiksie była tematem konkursu muzeum i rezerwatu „Krzemionki”

Fot. Anna Śledzińska

Ogólnopolski konkurs „Szukając – w gruncie rzeczy, edycja komiksowa” ogłoszony przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” został rozstrzygnięty w sobotę, przy okazji Europejskich Dni Archeologii.

Jego uczestnicy mieli za zadanie przygotować komiks o tematyce archeologicznej z historią wokół hasła przewodniego. I świetnie sobie poradzili.

– Chodziło o to, by zainteresować dzieci tematyką historii i archeologii konkretnie pokazując im, że taka technika jak komiks, jest ciekawą formą przekazywania informacji. Bardzo łatwo przyswajać w ten sposób wiedzę, ale i ją prezentować – mówi Kamila Puton, z muzeum w Krzemionkach, pomysłodawczyni konkursu.

W młodszej grupie dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat wpłynęło ponad 20 prac. Najbardziej spodobała się praca Kai Skrzypczyk.

– Przedstawia ona dwójkę chłopców, którzy grają w piłkę. W pewnym momencie piłka toczy się w kierunku jaskini, jeden z chłopców podnosząc ją zauważa rysunku na ścianie jaskini. To była moja pierwsza styczność z komiksem.

Komiks otrzymał też specjalną nagrodę dyrektora muzeum.

– Te znaleziska, które są przypadkowe, archeolodzy cenią najbardziej. Sądzę, że to z tego powodu należałoby pracę wyróżnić, ale poza tym była przygotowana bardzo starannie, w technice monochromatycznej, ładnie skomponowana – uzasadniał swoją decyzję Andrzej Przychodni.

W starszej kategorii wiekowej pierwszą nagrodę otrzymała Joanna Walendzik.

– Musiałam się zagłębić w temat, ponieważ najbardziej interesowała mnie kwestia wzięcia udziału w konkursie artystycznym. Szukanie tematów archeologicznych było ciekawe. Szukałam historii pojawienia się spodni w Rzymie – mówi laureatka.

Organizatorzy już zapowiedzieli drugą edycję konkursu za rok.

/sla/

Ważne wydarzenia