’Krzemionki’ przygotowały mnóstwo atrakcji na Europejskie Dni Archeologii

Fot. Facebook Krzemionki

W najbliższy weekend, od 14 do 16 czerwca cała Europa obchodzić będzie Dni Archeologii. Tradycyjnie, jak co roku, do obchodów przyłączy się Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki.

Na sobotę, 15 czerwca placówka zaplanowała wiele atrakcji. Pierwszą z nich będą warsztaty artystyczne „Praca z bohaterem komiksu”. Rozpoczną się o godzinie 10:30. – Podczas nich będzie można poznać podstawy tworzenia komiksów, czy projektowania postaci. Warsztaty poprowadzą członkowie kieleckiej Ligi Komiksowej, między innymi Martyna Cichocińska – wyjaśnia Kamila Puton, jedna z organizatorek wydarzenia. Warsztaty te nawiązują do pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Artystyczno – Archeologicznego im. Jana Samsonowicza, „Szukając, w gruncie rzeczy – edycja komiksowa”, która rozpoczęła się jeszcze w maju. Rozstrzygnięcie tego konkursu organizatorzy zaplanowali na sobotnie popołudnie.

Kamila Puton zaznacza jednak, że to nie koniec atrakcji na ten dzień. Po gali wernisaż będzie miała wystawa „Historia archeologii w Krzemionkach”. – Ekspozycja prezentować będzie ponad 100-letni zakres badań archeologicznych, które prowadzono na obszarze pradziejowych kopalni krzemienia pasiastego. Zakres ten pokażemy przez pryzmat przedmiotów, które towarzyszyły badaczom w trakcie ich pracy. Będą to głównie narzędzia eksploracyjne, stroje, wyposażenie. Całość tej wystawy uzupełniona będzie zdjęciami pokazującymi pracę krzemionkowskich archeologów, zarówno dziś, jak i dawniej – wyjaśnia organizatorka. Wystawa ta powstała we współpracy Muzeum Historyczno-Archeologicznego z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Zwieńczeniem tego dnia będą warsztaty archeologiczne na terenie improwizowanego wykopaliska. Uczestnicy będą mogli poczuć się jak profesjonalni archeolodzy. Poprowadzą je Artur Jedynak, współorganizator wydarzenia oraz Dagmara Werra z Polskiej Akademii Nauk.

Wstęp na wszystkie części obchodów jest bezpłatny.

/osa/

Ważne wydarzenia