Radni dostępni dla mieszkańców? Jedni bardziej, inni mniej

Fot. Anna Śledzińska

Punkt obsługi mieszkańców, otwiera w czwartek w Ostrowcu nowo wybrana radna miejska Małgorzata Stafijowska. Zamierza spotykać się z wyborcami dwa razy w miesiącu, co jak mówi jest realizacją jednej z jej obietnic z czasu kampanii wyborczej.

– We wcześniejszych rozmowach mieszkańcy zgłaszali potrzebę właśnie takich konsultacji, spotkania, rozmowy. Żeby to nie było na ulicy, przypadkiem, aby można było spokojnie usiąść i powiedzieć o problemach, czy wyrazić swoją opinię – mówi Małgorzata Stafijowska.

Punkt obsługi mieszkańców mieści się w Osiedlowym Domu Społecznym Malwa na osiedlu Stawki. W tym miesiącu radną można będzie tam spotkać 13 i 20 czerwca w godzinach od 16 do 18. – To nie jest tak, że od razu każdy problem da się rozwiązać, ale ważne jest wskazanie kierunku, ważne jest zdobycie odpowiedniego telefonu, ważna jest rozmowa. Ja należę do osób, które potrzebują spotkań z drugim człowiekiem, a wiem, że mieszkańcy mają też wiele fajnych pomysłów – zaznacza radna.

Małgorzata Stafijowska nie jest jedyną radną w mieście, która stara się nawiązać i utrzymać kontakt z mieszkańcami. W poprzedniej kadencji Rady Miasta narodziła się nawet inicjatywa, by na stronie internetowej urzędu publikować bezpośrednie numery telefonów do radnych. Ostatecznie upadła, a dziś numery telefonów udostępnia tylko sześcioro na 23 radnych. Jednym z nich jest Marek Giemza.

– Mój numer telefonu jest niezmienny od 9 lat, był podawany na wizytówkach, właśnie po to, by każdy mógł się ze mną skontaktować. Nie zawsze jest możliwość, by wszędzie być, a tak jest możliwość kontaktu bezpośredniego – mówi radny. Dodaje jednak, że wszyscy radni mają założone specjalne, urzędowe skrzynki mailowe, prawie wszyscy dostępni są za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów. – Ludzie dzwonią, sygnalizują dziurę w drodze, czy to że nie świeci lampa. Wysyłają też zdjęcia. Czasami ja interweniuję, a czasami mówię, do kogo trzeba się zgłosić. Po to zostaje się radnym, by mieć kontakt z mieszkańcami – podkreśla.

Większość ostrowieckich radnych dyżuruje na swoich osiedlach, najczęściej w siedzibach rad osiedlowych. Niektóre te informacje znaleźć można na stronie urzędu miasta, inne na ich profilach społecznościowych.

/sla/

Ważne wydarzenia