Zbigniew Pacelt i Jan Wiederek wspominani podczas memoriału pływackiego. Dobre wyniki zawodników KSZO

Fot. MOSiR Ostrowiec

Pływalnia Rawszczyzna była areną 2. Memoriału Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka. Ogólnopolskie zawody pływackie były poświęcone pamięci dwóch wybitnych postaci polskiego pływania, nierozerwalnie związanych z Ostrowcem Świętokrzyskim.

– Bez Zbigniewa Pacelta nie było tej pływalni, nie byłoby w takiej formie hali sportowej przy ulicy Świętokrzyskiej. Nie byłoby wielu wydarzeń sportowych w naszym mieście – podkreślał podczas otwarcia memoriału prezydent Ostrowca Artur Łakomiec. – Ponad 240 uczestników tego memoriału to chyba największy pomnik tych dwóch naszych zasłużonych ostrowczan. Przypomnę też, że jesteśmy w roku 95. rocznicy KSZO Ostrowiec, a pływanie odgrywa przez jego całą historię bardzo ważną rolę.

Ostrowiecki sport wiele zawdzięcza zarówno Paceltowi, jak i Wiederkowi, którzy najpierw jako zawodnicy, trenerzy, a później działacze sportowi mocno dbali o jego rozwój. Zbigniew Pacelt często wykorzystywał możliwości, jakie dawało mu sprawowanie mandatu posła i senatora, by ściągać do Ostrowca nie tylko pieniądze, ale i duże sportowe imprezy z ówczesnymi gwiazdami pływania Otylią Jędrzejczak czy Pawłem Korzenowskim.

– Ostrowiec był bliski jego sercu, często tu przyjeżdżaliśmy do babci, do rodziny. Tata oczywiście w czasie gdy był posłem i działał na Ziemi Świętokrzyskiej to też tu często bywał. Ten memoriał to dowód, że ludzie pamiętają co zrobił, że są wdzięczni. Ja również za to chciałam podziękować organizatorom – mówiła córka olimpijczyka, Justyna Pacelt.

Działania Pacelta na rzecz Ostrowca często wspierał Jan Wiederek, który jak on swoją karierę zawodnika zaczynał w KSZO Ostrowiec. Później był działaczem i trenerem, członkiem Polskiego Związku Pływackiego. Panowie bardzo się lubili.

– Od najmłodszych lat, jak zaczynali przygodę z pływaniem w Warszawie, razem się przeprowadzili, razem trenowali. Ich drogi zawsze jakoś się przenikały, czy to na szczeblu zawodniczym, czy w pracy działaczy. My jesteśmy wzruszeni widząc zawodników i wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tych zawodów. Serce rośnie – wspominał w czasie memoriału syn Jana Wiederka, Jakub.

Jan Wiederek i Zbigniew Pacelt zmarli w tym samym roku – pierwszy w styczniu, a drugi w październiku 2021.

Memoriał pod ich patronatem w weekend odbywał się po raz drugi. Wystartowało w nim ponad 240 zawodników i zawodniczek z 45 polskich i dwóch ukraińskich klubów. Ostrowiecki KSZO reprezentowało 29 pływaków.

Najwyższe „czeki” przypadły w udziale dwójce zawodników AZS AWF Katowice Aleksandrze Cieplak, która za trzy najlepsze swoje starty zgromadziła 2099 punkty i Pawłowi Smolińskiemu – 2288 punktów. Na podium w klasyfikacji open stanęli też reprezentanci klubów z Okręgu Świętokrzyskiego. Druga wśród kobiet i jednocześnie najlepsza wśród 15-latek okazała się zawodniczka KSZO Laura Gil. Trzeci wśród mężczyzn był zawodnik kieleckiego Salosu Cortile Piotr Niestuj.

Wyróżniającym się zawodnikiem memoriału był też Jakub Walter – student University of Utah w Salt Lake City. Reprezentant Unii Oświęcim był drugi open wśród mężczyzn, pierwszy w memoriałowej konkurencji Jana Wiederka oraz trzeci w memoriałowej konkurencji Zbigniewa Pacelta i 200 metrów „chocolate box”. Z dobrej strony zaprezentował się również zawodnik UKS 51 Lublin i uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim Jakub Suchański. Podopieczny trenera Szymona Kurasińskiego zwyciężył w memoriałowej konkurencji 400 metrów stylem zmiennym i był drugi na 200 metrów „chocolate box”. Wartościowe wyniki zanotowali na Pływalni Rawszczyzna wychowankowie KSZO Zuzanna Kamińska (najlepsza wśród juniorek 17-18 lat), Amelia Kozub (trzecia wśród 15-latek), Franciszek Grzesik (najlepszy wśród 15-latków) oraz od kilku lat trenujące w KSZO i uczące się w ZSOMS ukraińskie zawodniczki Anastasiia Lipetska (druga w kategorii 17-18 lat), Alina Bobrovska i Oleksandra Savchenko (odpowiednio 2. i 3. Wśród juniorek 16-letnich). Savchenko była ponadto trzecia w memoriałowej konkurencji Zbigniewa Pacelta i 200 metrów „chocolate box”, a Bobrovska trzecia w memoriałem konkurencji Jana Wiederka.

/sla/

Ważne wydarzenia