Najmłodsi zagrali na akordeonach podczas konkursu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia

fot. Radio Ostrowiec

34 młodych akordeonistów z województwa świętokrzyskiego uczestniczyło w piątek, 24 maja w V Ostrowieckim Konkursie Akordeonowym. Wydarzenie zorganizowała miejscowa Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia.

– Instrument jest tak dynamiczny, tak ekspresyjny i tak wszechstronny, myślę, że to zachęca młodych ludzi, którzy słyszą ten akordeon w różnych osłonach zarówno w muzyce klasycznej jak i folkowej czy jazzowej, że on na prawdę odnajduje się w różnych gatunkach muzycznych i dlatego jest tak często wybierany przez młodych ludzi – mówiła przewodnicząca jury konkursu Elwira Śliwkiewicz-Cisak.

W konkursie wzięli uczniowie ze szkół muzycznych z Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Pińczowa, Buska-Zdroju, Sienna i Końskich.

– Uczę się trzy lata gry na akordeonie, a na guzikowym jeden rok. Podoba mi się bardzo ten instrument, ma ładne brzmienie. Zachęcił mnie do tego kolega, który też gra na akordeonie, a w tym roku już kończy szkołę. Jest to instrument, który rozwija dwie ręce, że w jednym momencie trzeba grać dwoma rękami – mówili Igor Różalski z Sienna i Marcin Pawlik z Pińczowa.

Przesłuchania podzielone były na cztery grupy.

Konkursowi towarzyszył koncert akordeonowy w wykonaniu absolwenta ostrowieckiej uczelni czyli Michała Kałuży oraz duet akordeonowy z Białorusi Diana Pomaz i Anastazja Hizińska.

/kawa/

Ważne wydarzenia