Godziny szczytowe i pozaszczytowe: jak się do nich dopasować, aby oszczędzać na prądzie?

Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają do oszczędzania, którego ważną częścią jest ekonomiczne wykorzystanie najbardziej energochłonnych sprzętów RTV i AGD. Sposobem na obniżenie rachunku za prąd bez konieczności radykalnego ograniczenia poboru prądu jest przejście na dwustrefową taryfę G12. Dzięki temu w określonych godzinach dnia i nocy zapłacisz mniej za energię, a w ciągu roku zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych na rachunkach. Sprawdź, jak najlepiej na tym skorzystać.

Czym są godziny szczytowe i pozaszczytowe?

Pobór energii elektrycznej w ciągu doby nie ma stałego poziomu. Jeśliby przyjrzeć mu się dokładniej, odzwierciedla on rytm dnia większości osób. Najmniejsze zużycie prądu notuje się nocą, a największe – rankiem i po południu. W tym czasie większość osób albo szykuje się do pracy, albo z niej wróciło i oddaje się domowym obowiązkom: gotuje, sprząta, uruchamia zmywarkę czy pralkę, włącza sprzęt elektroniczny. Przypadające w tej porze godziny określa się jako szczytowe, natomiast te o ograniczonym poborze prądu – jako pozaszczytowe.

Aby zachęcić odbiorców do ograniczenia zużycia energii w godzinach szczytu, sprzedawcy prądu – m.in. E.ON Polska – oferują różne taryfy prądu, w tym dwustrefową taryfę G12. Jest to plan cenowy, w który rozlicza się według dwóch stawek za 1 kWh – wyższej w godzinach szczytowych, a niższej w godzinach pozaszczytowych. Przeważnie stosuje się je według poniższych przedziałów czasowych:

 

 • od 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00 – obowiązują niższe ceny prądu;
 • od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00 – obowiązują wyższe ceny prądu.

 

Przenosząc swoją aktywność (lub jej znaczącą część) na godziny pozaszczytowe, możesz korzystać z niższych stawek, a w rezultacie płacić mniej. Oczywiście nie sprawdzi się to we wszystkich przypadkach, ale niekiedy wystarczy niewielki wysiłek, aby dopasować swój tryb życia do godzin szczytowych i pozaszczytowych.

Dwustrefowa taryfa prądu G12 – dla kogo jest najlepsza?

Taryfa G12 bywa nazywana taryfą dla nocnych marków. Faktycznie, jeśli często pracujesz w domu do późna, oglądasz telewizję czy korzystasz z komputera, może Ci się to opłacić. Ale to nie jedyna sytuacja, w której zaoszczędzisz. Wybierz tę taryfę, jeśli:

 • masz ogrzewanie elektryczne – nocą pracuje ono najintensywniej, a więc korzystanie z niższej stawki cenowej przyniesie wymiernie największe oszczędności;
 • jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej i wykorzystujesz generowany przez nią prąd w ciągu dnia – w nocy, kiedy fotowoltaika nie pracuje, możesz korzystać z niższej stawki cenowej;
 • dużą część obowiązków domowych wykonujesz przed pracą na pierwszą lub drugą zmianę;
 • jesteś w stanie przenieść swoją aktywność na pory pozaszczytowe, np. pracujesz zdalnie i nie obowiązują Cię sztywne godziny pracy.

Taryfa prądu G12 najlepiej sprawdzi się u osób o uregulowanym trybie życia, które większość czynności domowych wykonują o stałych porach. W ich przypadku korzystny może okazać się również weekendowy wariant taryfy – G12w. W tym planie cenowym tańszym prądem możesz cieszyć się również od piątku 22:00 do poniedziałku 6:00. To świetne rozwiązanie, jeśli wszystkie domowe sprawy przerzucasz na weekend.

Jak korzystać z prądu, aby zaoszczędzić najwięcej?

Taryfa prądu G12 będzie atrakcyjna tylko wtedy, jeśli faktycznie zaczniesz częściej korzystać ze sprzętów elektrycznych w godzinach pozaszczytowych. Pamiętaj, że w taryfie G12 cena energii za 1 kWh w godzinach szczytowych jest wyższa niż w przypadku taryfy z jednolitą stawką w ciągu dnia. Jeśli będziesz więc korzystać z prądu w sposób niekontrolowany, możesz zapłacić więcej. Mamy dla Ciebie 3 sposoby, które pozwolą Ci tego uniknąć:

 1. Skorzystaj z funkcji automatycznego uruchamiania urządzeń. Większość nowoczesnych sprzętów domowych, można zaprogramować tak, aby zaczęły pracować o konkretnej godzinie. Ustaw więc pralkę lub zmywarkę w taki sposób, aby włączyły się w nocy lub gdy jesteś w pracy. Funkcja ta dostępna jest przede wszystkim w nowszych sprzętach. Jeżeli Twoje są młodsze niż 10 lat, prawdopodobnie taką posiadają.
 2. Przygotuj się na kolejny dzień! Czy wiesz, że jednymi z najbardziej energochłonnych urządzeń w Twoim domu są: płyta indukcyjna, piekarnik, mikrofalówka, czajnik elektryczny i żelazko? Jeśli chcesz obniżyć koszty korzystania z tych sprzętów, używaj ich w godzinach pozaszczytowych. Przygotuj czasochłonny posiłek wieczorem, aby następnego dnia tylko go podgrzać. Wyprasuj ubrania przed snem, zamiast rano przed wyjściem do pracy. Słowem – co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj.
 3. Stosuj proste triki, które pozwolą ograniczyć zużycie energii bez względu na porę doby. Oszczędności będą największe, jeśli wprowadzisz dobre nawyki do swojej codziennej rutyny. Nie musisz od razu wymieniać wszystkich sprzętów na energooszczędne czy rezygnować z ulubionych czynności.

Proste sposoby na oszczędzanie to m.in.:

 • gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia:
 • ekonomiczne gotowanie: zawsze pod przykrywką i w naczyniach dopasowanych do rozmiaru palnika;
 • wyłączanie urządzeń, z których nie korzystasz, zamiast pozostawiania ich w trybie czuwania;
 • stosowanie timerów, które same wyłączą sprzęty po upływie określonego czasu;
 • wykorzystywanie trybu eko w urządzeniach takich jak pralka czy zmywarka.

Te czynności nie kosztują wiele wysiłku, a są niezwykle efektywne. Już po kilku tygodniach praktyki wejdą Ci w nawyk i będziesz wykonywał je automatycznie. Wbrew pozorom radykalne oszczędzanie może przynieść odwrotne skutki, niż powolne wprowadzanie zmian. Drobnostki mogą natomiast przynieść mnóstwo korzyści, zwłaszcza jeśli połączysz je z dopasowaną do Twojego stylu życia taryfą prądu. Warto o tym pamiętać!

Ważne wydarzenia