Konie zimnokrwiste po raz trzynasty oceniane będą w Ożarowie

Prawie 40 koni oglądać i podziwiać będzie można podczas Świętokrzyskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Ras Zimnokrwistych, który organizowany jest w niedzielę, 26 maja po raz trzynasty w Ożarowie.

Swoje zwierzęta wystawiać będą hodowcy z województwa świętokrzyskiego.

– Pokazywane będą konie ras polski koń zimnokrwisty oraz arden polski, wystawiane w czterech klasach. Sędziowie oceniają je według płci i według wieku. Pierwszą grupą są ogierki roczne, kolejną klacze roczne. Potem ogiery i klacze dwuletnie – mówi Barbara Galuba, dyrektorka kieleckiego oddziału Staropolskiego Związku Hodowców Koni, który organizuje championat razem z gminą Ożarów.

Wybrane zostaną także champion i wicechampion z kategorii koni rocznych i dwuletnich. Rady polski koń zimnokrwisty i arden polski są dosyć popularne w województwie świętokrzyskim. Hodowcy mają okazję ocenienia jakości swoich zwierząt na tle danego rocznika.

– Są to konie mocne, kalibrowe, ramowe. Komisja ocenia sześć cech. Konie oceniane są pod względem typu, typu rasowego. Sędziowie oceniają poprawność budowy górnej partii czyli głowy, szyi i kłody oraz dolnej czyli nóg i kopyt. Oceniane są również ruchy w stępie i kłusie oraz wrażenie ogólne – wyjaśnia Barbara Galuba.

Dodaje, że ocenie podlega także przygotowanie konia do championatu i wygląd prezentera.

Impreza, która co roku ściąga do Ożarowa miłośników koni z całego regionu, ale nie tylko, rozpocznie się o godzinie 10.15. Ocena koni rozpocznie się około godziny 10.30 a ogłoszenie wyników zaplanowano na 13.30.

Atrakcją popołudnia będą pokazy ułańskie w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą, nie zabranie stoisk handlowych, gastronomii i atrakcji dla dzieci. Wystawa odbędzie się przy ulicy Kościuszki na Placu Targowym.

/sla/

Ważne wydarzenia