Strażak z Niemiec zwyciężył w Świętokrzyskim Turnieju w Dwuboju Pożarniczym

Fot. Anna Śledzińska

Osiem reprezentacji województw z całej Polski oraz drużyna z Niemiec wzięło udział w Świętokrzyskim Turnieju w Dwuboju Pożarniczym, zorganizowanym w czwartek, przez ostrowiecką komendą Państwowej Straży Pożarnej.

Dwubój pożarniczy składa się z dwóch typowo strażackich konkurencji.

– Pierwsza to tak zwana “strażacka setka”, czyli mamy do pokonania ścianę, równoważnię i sprawnościowe podłączenie węzła do rozdzielacza. Druga konkurencja to wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na trzecie piętro wpinalni- wyjaśnia Tomasz Łyjak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Ostrowcu. – To są zawodnicy tylko i wyłącznie, którzy są czynnymi strażakami. Są to reprezentanci województw, startują na turniejach, w kraju odbywa się ich kilka.

Pierwszą część zawodów strażacy przeprowadzili na bieżni przy szkole podstawowej numer 14 na osiedlu Stawki. Druga odbyła się na placu komendy powiatowej, na którym znajduje się wspinalnia. Najszybsi wspinają się na nią w kilkanaście sekund.

Co sprawia, że ratownicy zaczynają brać udział w tych zmaganiach?

– Wydaje mi się, że początkowo ciekawość, a później przychodzi pasja, zaczyna się to podobać, jest rywalizacja z kolegami z innych jednostek. Najlepsi jeżdżą na mistrzostwa świata – mówi młodszy kapitan Robert Zdonek, strażak z Ostrowca, który startuje od 10 lat. Treningi pomagają też w utrzymaniu formy niezbędnej w tej pracy. – Te konkurencje budują wysoką sprawność strażaka. Łączą siłę, prezycję ruchów I szybkość.

Wręczenie nagród najlepszym zawodnikom zakłociła wczorajsza nawałnica, która przeszła nad Ostrowcem. Ostatecznie zwyciężył reprezentant Niemiec Tom Gehlert, drugi był Rafał Sieliwoniuk z województwa podlaskiego, a trzeci reprezentant Świętokrzyskiego Dawid Kowalik.

/sla/

Ważne wydarzenia