Dwa groźne wypadki rolnicze w powiatach ostrowieckim i opatowskim. KRUS i policja apelują o rozwagę

Fot. Archiwum

Do dwóch groźnych wypadków rolniczych, w powicie ostrowieckim i opatowskim, doszło we wtorek, 21 maja w godzinach popołudniowych.

Pierwszy z nich miał miejsce w Kosowicach, w gminie Bodzechów. 73-latek wysiadł z włączonego traktora i pozostawił go bez opieki. Maszyna najechała na niego tylnym kołem.

Do drugiego wypadku doszło w Żernikach, w powiecie opatowskim, gdzie 51-letni mężczyzna prasował siano.

– Doszło do awarii maszyny. Mężczyzna, chcąc sprawdzić co się stało, podszedł do maszyny i został przez nią wciągnięty. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna doznał urazu ręki oraz nogi – mówi Monika Żurek, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.

Obrażenia mężczyzny były na tyle poważne, że do szpitala przetransportował go śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Mimo nieustających apeli o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac rolnych co roku dochodzi do setek wypadków.

– W ubiegłym roku mieliśmy 536 zdarzeń zgłoszonych do KRUSu, jeśli chodzi o wypadki w gospodarstwach rolnych. W tym momencie takich wypadków jest 136. Porównując ubiegły rok do bieżącego, jeśli chodzi o ten sam okres, jest to spadek o około 9% – wyjaśnia Beata Milewicz kierowniczka wydziału prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. Zaznacza jednak, że rolnicy nadal są przed sezonem letnim. Liczba wypadków może więc drastycznie wzrosnąć.

– Apelujemy do rolników, aby dobrze się przygotować, przemyśleć sobie swoją pracę i zadbać o sprzęt maszynowy. Dzięki temu, w okresie żniw i zbiorów płodów rolnych, będziemy przygotowani i tych wypadków w gospodarstwach rolnych będzie mniej – mówi kierowniczka działu prewencji kieleckiego KRUSu.

W pracach rolnych często pomagają dzieci. Warto jednak pamiętać, że te poniżej 16 roku życia na roli pracować nie mogą.

– W zasadzie dzieci mogą pomagać tylko przy karmieniu małych zwierząt, typu kury czy psy. Pomoc przy sprzęcie czy dużych zwierzętach nie wchodzi w grę – dodaje Beata Milewicz.

Szczegółowy wykaz prac rolnych, których dzieci poniżej 16 lat nie mogą wykonywać, dostępny jest na stronie internetowej KRUSu.

/osa/

Ważne wydarzenia