Ewa Malec ponownie szefową ostrowieckiego ZNP

fot. Archiwum ZNP

Ewa Malec została wybrana prezesem ostrowieckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego na kolejną kadencję. Była jedyną kandydatką na prezesa podczas odbywających się w miniony piątek, 17 maja związkowych wyborów, które odbyły się w szkole podstawowej nr 14 im. Orląt Lwowskich.

Ewa Malec w rozmowie z Radio Ostrowiec, przyznała, że będzie to kolejna wymagająca kadencja.

– Musimy się zmierzyć z kolejnymi trudnościami, jakimi z całą pewnością będzie niż demograficzny wkradający się szczególnie do naszych przedszkoli, a także będzie to bardzo trudny czas jeśli chodzi o nauczycieli szkół średnich ponieważ roczniki tzw. 'wyżowe’ będą opuszczać progi szkoły, a będą wkraczać do szkół te mniej liczne roczniki. Ciągła walka o godne płace dla nauczycieli i dla pracowników administracji i obsługi.

Szefowa ostrowieckiego ZNP wylicza, że w nowym roku szkolnym w ostrowieckich przedszkolach będzie o 56-ciu przedszkolaków mniej, co przekłada się na mniejszą liczbę oddziałów i w konsekwencji ryzyko utraty pracy dla nauczycieli.

– Problemem jest również to, że w Ostrowcu powstaje wiele placówek niepublicznych i co za tym idzie oprócz niżu, kolejny problem, który spowoduje to, że w publicznych placówkach będzie mniej uczniów, a mniej uczniów to mniej nauczycieli, a mniej nauczycieli to borykanie się ze zwolnieniami. I koło się zamyka.

Podczas spotkania sprawozdawczo – wyborczego związkowców, podsumowano także poprzednią, pięcioletnią kadencję, w której mierzono się m.in. ze strajkiem nauczycieli, pandemią, wojną na Ukrainie oraz wdrażaniem do systemu edukacji dzieci uchodźców. Wybrano 13-osobowy zarząd oddziału, komisję rewizyjną, a także wyłoniono delegatów na Okręgową Konferencję Sprawozdawczo – Wyborczą w Kielcach.

/kawa/

Ważne wydarzenia