Na nocne zwiedzanie zaprasza Pałac Wielopolskich w Częstocicach i Rezerwat Krzemionki

Fot. Archiwum Krzemionki

Na doroczne święto kultury, czyli Noc Muzeów zapraszają oba oddziały Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a więc Pałac Wielopolskich w Częstocicach oraz Rezerwat Krzemionki. Nocne zwiedzanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 maja.

Pałac Wielopolskich będzie można odwiedzić w godzinach 19.00-22.00.

– W Pałacu będzie to szczególna okoliczność bo będziemy otwierać część wystawy głównej, a jest nią porcelana ćmielowska od momentu rozpoczęcia działalności zakładów w wieku XIX, poprzez okres międzywojenny bardzo bogaty w świadectwa wytwórczości, kończąc na okresie powojennym – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego.

Tegoroczną Noc Muzeów w Pałacu uświetni koncert w wykonaniu uczniów ostrowieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Podczas wydarzenia odbędzie się także pokaz specjalny filmów z cyklu 'Dzieła utracone’ w reżyserii Agnieszki Trzos.

Natomiast Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki otwarte będzie w godzinach 19.00-24.00. Będzie można wziąć udział w pokazach związanych z tematyką ognia oraz upiec kiełbaskę podczas ogniska. Będzie również muzyka etno na żywo. Natomiast na nocne zwiedzanie trasy turystycznej wszystkie miejsca zostały zarezerwowane.

– Ze względu na to, że nocne zwiedzanie cieszy się dużą popularnością, to pocieszające może będzie to, że będziemy chcieli powtórzyć to w sierpniu w trakcie Ostrowieckiego Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Nagroda pocieszenia dla tych, którzy ewentualnie chcieliby skorzystać, trzeba będzie te kilka miesięcy poczekać i jeszcze raz spróbujemy taką samą rzecz przeprowadzić – zapowiada Andrzej Przychodni.

Sobotnie wydarzenia w obu placówkach są bezpłatne.

/kawa/

Ważne wydarzenia