Bezpłatna cytologia płynna dostępna w cytobusie. Można zapisać się na kolejne badanie

fot. Radio Ostrowiec

We wtorek, 14 maja na placu przy Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim pacjentki mogły skorzystać z bezpłatnego badania cytologii płynnej. Nowe narzędzie w walce z rakiem szyjki macicy daje większe możliwości diagnostyczne. – Przekłada się na dokładniejsze i bardziej wiarygodnie wyniki i skuteczniejsze, w razie potrzeby, postępowanie z pacjentką – mówi Katarzyna Majka, położna z Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

– Wykonujemy cytologię na podłożu konwencjonalnym oraz na podłożu płynnym. Dzięki takiemu badaniu, sto procent materiału od pacjentki jest przebadane, co umożliwia dokładniejszą diagnostykę i wykrycie zmian przednowotworowych, czyli zmian, które mogą być u pacjentki, ale nie dają żadnych objawów i właśnie to jest w tej cytologii najistotniejsze, żeby wykonywać ją po to, aby te zmiany wyłapać jak najwcześniej.

We wtorek z bezpłatnych badań skorzystało 35 kobiet.

– Badam się systematycznie u ginekologa, ale chciałam skorzystać z cytobusa ponieważ jest tutaj inna metoda pobierania cytologii. Jest to badanie cytologiczne płynne, podobno bardziej skuteczne. To jest wielka wygoda ponieważ pacjentka nie potrzebuje skierowania, umawia się na konkretną godzinę, nie ma długiego czekania, wszystko trwa szybciutko i sprawnie – mówi Monika, mieszkanka powiatu ostrowieckiego, która przyjechała na badanie za namową koleżanki.

– Na badania przyjechałam dzięki mojej koleżance, z którą rozmawiałyśmy na temat zdrowia. Ona mówiła, że jest już umówiona, wysłała mi numer telefonu i jestem tu dzięki niej. Bardzo ci dziękuje Beatka.

Zainteresowanie badaniem było bardzo duże, dlatego cytobus stanie przy starostwie jeszcze raz, 16 maja w godzinach od 10:00 do 16:00. Bezpłatną cytologię płynną będą mogły wykonać kobiety w wieku od 25 do 64 lat. Badanie trwa 10 minut. Podobnie jak w przypadku wtorkowych badań, teraz również trzeba się zarejestrować. Można to zrobić dzwoniąc pod numer 661 911 300.

/kawa/

Ważne wydarzenia